Antalya'da Engelliler Sesli Adımlarla Yürüyecek
Antalya'da Engelliler Sesli Adımlarla Yürüyecek 14-05-2018 tarihinde eklendi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Türk Telekom ile ortak yürütülen “Sesli Adımlar Projesi”, işitme ve görme engelli vatandaşların belediye hizmet binasına geldiklerinde yardıma ihtiyaç duymadan kendi işlemlerini rahatlıkla yapmalarına olanak tanıyacak.

Türkiye’de ilk kez Akıllı Kent Projesini hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, projenin Akıllı Sağlık başlığı altında İşitme ve Görme Engelli vatandaşlar için hayata geçirilen “Sesli Adımlar Projesi”ni uygulamaya başladı. İşitme ve görme engelli vatandaşların belediye hizmet binasında yardıma ihtiyaç duymadan rahatça hareket ederek gitmek istedikleri birimlere ulaşabilmesine imkan sağlayacak olan “Sesli Adımlar Projesi”nin tanıtım toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal, Türksat yöneticileri, Genel Sekreter Birol Ekici ve STK temsilcileri katıldı.

Türkiye’ye Rol Model Bir Proje

İlklerin belediyesi olmanın şerefini her vesile ile yaşadıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, şöyle konuştu, “2015 yılından bu yana Akıllı Şehir konsepti üzerindeki çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’ye örnek bir model. Ankara’da birçok değerli bakanımız Antalya’daki bu projeyi bir rol model olarak diğer belediyelere de ifade ediyor. TÜRKSAT, Türk Telekom ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ortak bir işbirliği ile Antalya’yı Akıllı Şehirler noktasında öncü şehirlerden bir tanesi haline getiriyoruz. Bu çalışmalar kapsamında Türkiye’de ilk kez Akıllı Kent Projesi ile ilgili önemli bir adım attık. İlk kez diyorum çünkü bu konseptte bir akıllı şehir projesi Türkiye’de yok. Örneğin evdeki bakıma muhtaç hastanın evinde tansiyonunu, şekerini ölçüp değerlerinin merkezde ne düzeyde olduğunu tespit edebilecek bir sistem”

 Engelli Mola Evleri Hayata Geçiyor

Başkan Türel, engelli vatandaşlar için birçok proje çalışması içinde olduklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Antalya’da yeni bir uygulamamız Engelli Mola Evleri olacak. Engelli ailelerin en önemli sıkıntısı engelli bireylerine bakmak durumunda olmaları nedeniyle günlük yaşam ihtiyaçlarını gidermekte zorlanmaları. Bir bankaya gidip varsa taksitini ödemesi ve ya su faturasını, elektrik faturasını ödemesi veya çarşı pazara çıkıp günlük ihtiyaçlarını alabilmesi, engelli bireye sahip ailelerde mümkün olamıyor. Şimdi onlar için de Antalya’da 3 tane Engelli Mola Evi açıyoruz. Evde engelli bireyi olan aile, bizim Engelli Mola Evimize götürecek, biz hem orada engelli kardeşimize rehabilitasyon hizmeti vereceğiz hem de aile kendi günlük ihtiyaçlarını görecek. Elektrik su faturasını ödeyecek, gün sonunda da gelip yeniden bize emanet ettiği engelli bireyi alarak evine dönebilecek. Böylelikle günlük yaşamını planlayabilecek. Bunu da Türkiye’de ilk olarak gerçekleştiriyoruz”

Herkes İstifade Edebilir

Sesli Adımlar Uygulamasının işitme ve görme engelli vatandaşların belediye hizmet binasında yardıma ihtiyaç duymadan hem yönlerini bulabilecekler hem de işlerini halledebileceklerini söyleyen Türel, “Bugün herkesin bir cep telefonu sahibi olması sebebiyle de projenin uygulanabilmesi konusunda bir zorluk yaşanmayacağını düşünüyorum. 200 bin vatandaşımız kullanmış. 30 bin kişi zannediyorum bu akıllı uygulamayı telefonuna indirmiş. Vatandaşlarımızın ücretsiz olarak yararlanabileceği uygulamayı hayata geçirmeden önce engelli derneklerimiz başta olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile de fikir alışverişi yaptık. İşin ilginç yönü bu uygulamadan engelli olmayan vatandaşlar da rahatlıkla istifade edebilir. Belediye içerisinde gitmek istedikleri yere ulaşmak isteyen her vatandaş bu hizmetten faydalanabilecek” diye konuştu.

Doğuştan Görme Engelli Ressamdan Başkan Türel’e Tablo

Konuşmaların ardından Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal, doğuştan görme engelli ressam Eşref Armağan’ın “Karanlıktan Aydınlığa” isimli tablosunu Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e hediye etti. Daha sonra, demo alanına geçilerek uygulamanın işleyişi basın mensuplarıyla paylaşıldı.

şehrinitanı