Antalya'da Mutlaka Tatmanız Gereken 7 Reçel 23-02-2017 tarihinde eklendi.

Kahvaltının en şeker şerbeti; peynire, kaymağa en yakışan lezzeti,  tatlı krizlerinin olmazsa olmazı canımız ciğerimiz misss reçellerimiz.

Antalya bu konuda da (!) gayet zengin; çeşit çeşit meyvesi sebzesi, reçeli yapılmadık şey bırakılmamış, eh fena da olmamış.

İşte lezzeti sınırları aşmış 7 reçel.

1-Turunç Kabuğu Reçeli

Antalya’ya yeni gelenlerin turunç ağaçlarını portakal, mandalina sanıp ağaçları sömürmesiyle deneyimledikleri, Antalya’nın pek meşhur, ünüyle doğru orantıda olan acılığıyla öne çıkan meyvesi. Acı falan ama bir reçeli yapılıyor turunç kabuğunun yemeyen pişman! Öyle ki 1 kavanozla yetinilmez, 5’er 10’ar alınır turunç kabuğu reçeli heart

2-Bergamot Kabuğu Reçeli

Bergamot kabuğu reçelinin hikayesi de turunç kabuğunun yandan yemişlisi. Bergamot da limona benzeyen bir turunçgildir. Parfüm esansı falan da yapılıyor bergamottan, öyle de mis kokuludur!

3-Cevizli Patlıcan Reçeli

Patlıcandan reçel yapmak kimin aklına gelmiş bilinmez ama iyi ki gelmiş! Hele o patlıcanın içine ceviz koyma fikrine bizden bir kucak dolusu sevgiler! Parmak boyundan büyük olmayan, minicik patlıcanların altının oyulup içine mis cevizlerin yerleştirildiği reçeller hakkında aklımızda tek soru var: Birbirinden alakasız iki tat birbirine nasıl bu kadar yakışır? 

4-Kamkat Reçeli

Turunçgiller ailesinin küçük mücevheriyle tanıştınız mı daha önce? Küçük bir limon biçiminde, portakal renginde, ne olacağına karar verememiş mis kokulu bir meyvemizdir kendisi. Biz daha fazla anlatmıyoruz, en kısa zamanda tatmalısınız.

5-Karpuz Kabuğu Reçeli

Yaz aylarının en temel besin kaynağıdır şöyle buz gibi karpuz. E kışın karpuz yok diye yiyemeyecek miyiz? Sakin olun, yetiştik! Karpuz kabuğundan bir reçel yapılıyor ki sormayın. Hem karpuzu yerken en faydalı yerini çöpe atıyoruz genelde. Reçeli bu soruna çözüm niteliğinde. smiley

6-Balkabağı Reçeli

Balkabağı denince akan sular durur bu şehirde. Şöyle bol tahinli, cevizli tatlısı olsa da yesek dediniz değil mi? Reçelini versek? 

7-Nar Reçeli

Çarşıdan alıyorsunuz bir tane, eve geliyorsunuz bir milyon tane! Reçelin en sevilen yanıdır tanecikler. Nar da malum, tam bir milyon tanecikli! smiley

Bu kadar anlattık, canınız çekti değil mi? Yolu biliyoruz, bizi takip edin :)

Antalya'nın 103 yıllık lezzeti Yenigün Reçelleri'ne bir tıkla ulaşabilirsiniz, afiyet olsun!

www.yenigunstore.com

 

şehrinitanı