DONDURMA SATMADAN PAZARIN LİDERİ OLMAK
Bülent DOKUZLUOĞLU
25-12-2015 tarihinde eklendi.

Dondurma yerine sütlü buz satarak, dondurma pazarının lideri olunur mu? Evet maalesef ülkemizde oluyor.  Hepimiz bildiği birçok firma dondurma satar gibi, dondurma yerine sütlü buz satıyor. Pazar lideri olarak o koltuğa oturuyor. Maalesef hiçbir gerçek dondurma firması da bununla rekabet edemiyor. Çünkü tüketiciler sütlü buzun ne olduğunu bilmiyor. 

Dondurma gibi özellikle çocukların ilgili alanında olan bir ürün, yetişkinlerin bile farketmekte zorluk çekeceği bir şekilde sütlü buz olarak satılıyor. Sütlü buz ile dondurma arasında ne fark var, gelin hep birlikte inceleyelim biraz. 

Marketten, AVM lerden alışveriş yaparken üzerinde dikkatle durulması gereken ürünler yani en çok taklit edilen ürünler dondurma, pekmez, limon suyu, sirke, bar, nar suyudur. Bunlardan en önemlisi dondurma biraz bu konuya dikkat çekmek istiyorum. 

Bu konuda bakanlık tarafından yayınlanmış olan iki tane ürün tebliği bulunmaktadır. Bunlardan ilki (Yayımlandığı R.Gazete: 07.10.2005-25959 Tebliğ No: 2005/43 numaralı) Yenilebilir Buzlu Ürünler Tebliği. Bu tebliğe göre sütlü buz ürünleri; Süt ve/veya süt ürünleri, içme suyu, şeker, süt proteinleri, süt yağı ve/veya bitkisel yağ ve/veya yumurta yağı ile gerektiğinde izin verilen katkı maddeleri, aroma ve çeşni maddeleri gibi bileşenleri içeren ürün olarak tanımlanmaktadır. 

Diğer tebliğ ise (Yayımlandığı R.Gazete: 13.01.2005-25699 Tebliğ No: 2004/45 numaralı) Dondurma Tebliği. Bu tebliğe göre dondurma; İçerisinde tat ve çeşidine göre, süt ve/veya süt ürünlerini, içme suyu, şeker ve izin verilen katkı maddelerini bulunduran, istenildiğinde salep, yumurta ve/veya yumurta ürünleri, aroma maddeleri ve çeşni maddeleri gibi bileşenleri içeren, dondurma karışımının pastörize edildikten sonra yumuşak halde ya da sertleştirildikten sonra tüketime sunulan ürünü olarak tanımlanıyor. 

Bu iki tanım arasındaki fark, ancak dikkatli bir şekilde incelendikten sonra görülebiliyor. O farkta şu, Sütlü buz olarak tanımlanan ürün içerisine bitkisel yağ konulabilirken dondurma içerisine bitkisel yağ konulamıyor.  Bu fark neden önemli, Süt kreması yani süt yağı, sütün en değerli kısımlarından birini oluşturuyor ve sütten alınabiliyor. Süt yağı daha sonra kaymak ve tereyağı yapımında kullanılabiliyor. Sütün geri kalan kısmı ise yani yağı alınmış olan ve değeri azalmış olan kısmına ise bitkisel yağ eklenerek sütlü buz yapılıyor. Yani dondurmadan farkı içerisindeki bitkisel yağ.
 
Peki bu detayı nasıl fark edebiliriz. Burada ürünün etiketi önem taşıyor. Hani üzerinde küçük puntolarla yazılan bilgiler var ya, işte onların arasında ürünün sütlü buz mu yoksa dondurmamı olduğunu görmemiz gerekiyor. 

Gerçek dondurma yemek için ürün etiketini iyice incelememiz ve etiketinde dondurma  yazanları almamız gerekmektedir.

Maalesef bazı firmalar ürün etiketinin üzerinde sütlü buz yazmasına rağmen, reklamlarında, kataloglarında bu detayı hiç vermiyor. Bizlerde dondurma yemek isterken, içerisine bitkisel yağ karıştırılmış, sütlü buzu bilmeyerek veya farkında olmayarak tüketiyoruz. 

Oysa bu konuda önemli bir yasal düzenleme var. 
VETERİNER HİZMETLERİ, BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNU’nunda taklit şöyle tanımlanıyor; Ürünlerin, şekil, bileşim ve nitelikleri itibarıyla yapısında bulunmayan özelliklere sahip gibi veya başka bir ürünün aynısıymış gibi göstermektir.

Yine aynı kanunda, 24 üncü maddenin dördüncü fıkrasına aykırı olarak taklit ve tağşiş yapanlara onbin Türk Lirası idarî para cezası verilir, taklit ve tağşiş edilmiş ürünlere el konulur ve mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir. Şeklinde yapılan suçun cezası tanımlanmaktadır. 

Yapılan bu aldatmacaya ve gayet açık olan kanuna rağmen hiç kimse bu konuda bir çaba harcamıyor. Bize ise ancak bu konuda bilinçlendirme yapmak ve resmi yetkilileri bu konuda göreve çağırmak düşüyor.  

şehrinitanı