Kimler Belediye Başkanı Olmalı?
Cihan İŞBAŞI
28-12-2017 tarihinde eklendi.

Ülkemiz ılıman Akdeniz ikliminin yanı sıra, başından kıçına neyin nasıl olması gerektiği konusunda ahkam kesenlerle dolu! Bu sığ küstahlıkla mücadele etmenin bir yolunu bulamadım, yenildim, onlara katıldım.

Öyle ya yukarıdan aşağıya doğru; liderin tebaasına, öğretmenin öğrencisine, şeyhin müridine yaptığı bu salya sümük mastürbasyon, aşağıdan yukarıya doğru da yapılabilir.
Biz de oturduğumuz ‘açık hava sineması sandalyelerinden’ deri koltuklara dilediğimiz gibi sallayabiliriz. Haddimi bilerek ve yavaş yavaş kariyer yapmayı evla gördüğümden, meclise vs dolanmadan belediye başkanlarından başlayayım dedim.


Bakın yazıyorum, kimler belediye başkanı olmalı?

Olağan ve sıradan olandan, bir süngü savaşında gerekecek kadar keskin ve saf nefret edebilen ruhlar. Büyük bir alçak gönüllükle, her mutlulukta dünyaya ve yaşama borçlu hissedebilen insanlar. Kız kardeşlerle büyüyen erkekler veya erkek kardeşlerle büyüyen kadınlar. Güzelliğin gereğini sorgulayabilmenin yanında, gereklinin de mutlak estetiğini sorgulayan kişilikler. Öyle veresiye cehennem vicdanı değil, peşin utanma ve ar bilenler belediye başkanı olmalılar.

Kendisinden akıllı insanlarla, onları dinleyerek çalışabilen yüce ruhlar. Sanat, müzik, felsefe, edebiyat vb. kavramları atın üzengi süsü gibi değil, toynakları, nalları gibi gören cevvaller. Şehirde daima toplu taşıtlarla ya da yürüyerek gezebilecek yapıda şehirliler. Sosyal belediyeciliği aksesuar olarak değil bizzat tuvaletin ya da smokinin kendisi olarak görebilen keskin gözler. Ve bir an önce Ankara’ya gitmeyi değil mümkünse hiç gitmemeyi, yaptıklarıyla ettikleriyle her gün yüzleşebilmeyi maçaya yedirenler belediye başkanı olmalılar.

Çocuklar ve yaşlıların “şşş, abii, ablaaa, evlat, delikanlı, hanım kızım” diye hitap edebileceği aslan parçaları belediye başkanı olmalı.

Köpeklerin, kedilerin kaçmadığı, paçasından ayrılmadığı auralar belediye başkanı olmalı. Kendi fotoğrafını başarının ya da hizmetin metaforu saymayacak kadar kafası çalışanlar belediye başkanı olmalı.

Camiye, meyhaneye, türbeye, eğlenceye, düğüne cenazeye tek başına, sessizce, yani bildiğiniz gibi işte, gidip bir köşeye oturabilen efendiler belediye başkanı olmalı.
Resim vermeyen, gönül verenler...
Yapıp, edip, kurup, kılıp arkasına bile bakmayan şair ruhlular belediye başkanı olmalı.
Eksiği olmaz mı?
Olma mı!..

şehrinitanı