Günümüzde Sahne Makyajları
Betül HAZAR BAYRAMOĞLU
20-01-2014 tarihinde eklendi.

Günümüzde makyaja verilen önem ve ihtiyaç, buna paralel olarak ta değer her geçen gün artmakta.. Profesyonel makyaj halen Türkiye’de kendine haklı bir yer edinmeye çalışırken, Tiyatro ve Animasyon makyajları ise çatlak fıçıdan sızan yağ gibi saman altından yıllardır ilerlemekte ve hayatlarımızı farkında olmadan güzelleştirmekte.. Bugün devlet tiyatroları ve operalarında öyle güzel öyle başarılı makyajlarla karşılaşırsınız ki, dekorun ve kostümün öyle doğal bir parçası olur ki, hissettirmeden seyirciyi oyunun içine alır. Aynı şekilde bu kimi Hotel ve Tatil köyleri içinde geçerli. Bu sektörlerde makyajların çoğunun “alaylı” diye tabir ettiğimiz çekirdekten yetişme, kendine bu işe adamış tecrübe sahibi ustalar ya da oyuncuların kendi tarafından yapıldığını bilmeyiz. Günümüzde ise malzeme çeşitliliği, piyasada ki rekabet, teknik ve en önemlisi kapital yaşamda standardizasyona verilen önem sayesinde eğitim her geçen gün önem kazanmakta. Böylece teknikte ve bilgide aynılık, malzemeyi doğru tanıma ve doğru kullanma, işverenlere ve hizmet yapısına büyük kolaylıklar ve kalite standardı sağlamakta.

  Tüm bunlarla beraber kozmetik sektörüne baktığımızda satış esaslı makyaj malzemeleri çok büyük bir pazar payına sahip.  Ancak profesyonel anlamda sahne ve kamera ışığında kullanılabilecek markalar bir elin birkaç parmağının geçmemekle beraber, az bilinirliğe sahip ve ne yazık ki temin edilmesinde güçlükler yaşanıyor. Profesyonel malzemelerin son kullanıcıyı cezbettiğini fark eden kozmetik sektörü Profesyonel görünümlü piyasa malları ya da yarı profesyonel ürünler üretmekte, alışveriş merkezlerinde stüdyolar açmakta ve inanılmaz satış rakamları tutturmakta. Bunlara paralel olarak, profesyonel makyaj stüdyoları her geçen gün artmakta. Bugün muayene sedyesi gibi hastayı yatıran ve öyle makyaj yapan salonlar var ne yazık ki.. Bir de en çok aldığım şikayet tüm kadınların bir fabrikadan çıkmış gibi olduğu yönünde.. Ancak zamanla müşteriler seçici olmaya başlayacaklardır. Bu da sektörü gelişmeye zorlayacaktır. Bu iş yaratıcılık ve doğru eğitim gerektiren bir meslek. Bunun yanında kişiye özel makyaj yapılması, davet mekânına uygun, kişilik yapısı göz önüne alınarak ve makyajın vereceği mesaj bilinerek uygulama yapılması gerekir. Teatral makyajlarda nasıl sanat tarihi, temel tiyatro bilgisine sahip olunmalı ise, Animasyon makyajların da bu kadar derin bilgi gerekmeyebilir.. Malzemelerin tanınması, bir, iki temel sahne hilesi bilinmesi, Palyaço gibi birkaç önemli figür makyajlarının nasıl yapılması gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Palyaço Makyajı

Bir tür tiyatro makyajıdır. Özel yüz boyaları, özel fırçalar, süngerler ve bolca pudra kullanılarak yapılır. Animatör sahnede bolca terleyeceği için malzemeler özenle seçilmeli bol pudra ve gerekirse fiksatif kullanılmalıdır. Palyaço makyajında özel durumlar dışında kırmızı, siyah ve beyaz dışında renk kullanılmaması gerekir. Zahmetli ve sabır gerektiren bir iştir.

Dört çeşit palyaço makyajı vardır. İlki Auguste denilen ve yüzün belli kısımları boyanarak yapılan makyajdır. Auguste palyaço makyajı komik görüntü elde etmeye yönelik yapılır. İkincisi whiteface denilen ve tüm yüzün önce palyaço beyazı ile boyandığı ve daha sonra üzerine ilaveler yapılan makyajdır. Bu makyaj çeşidi daha çok sanatsal ve dramatik etkinliklerde kullanılır. Üçüncü palyaço makyajı çeşidi ise tramp/hobo denilen ve üzgün bir palyaço yüzü yaratmaya yönelik makyajdır. Son ve dördüncü çeşit ise character clown denilen ve bir kişi ya da meslek grubunu canlandirmaya yönelik makyajdır.

Makyaj sanatının daima hayatımızı güzelleştirmesi dileğiyle, Sevgiyle Kalın..

şehrinitanı