Makyajda Cilt Bakımının Önemi
Betül HAZAR BAYRAMOĞLU
12-02-2014 tarihinde eklendi.

Makyajda Cilt Bakımıının Önemi ve Kozmetiklerle İlgili Püf Noktaları

Müşterilerimle daima paylaştığım bir sırrım vardır, "Bakım, Süsten Önce Gelir." Haftada bir cilt temizliği ve nemlendirici maske, ayda bir derinlemesine cilt bakımı, banyodan sonra ve gece yatmadan önce nemlendirici, cildimizin daima genç ve ışıltılı kalmasını sağlayacaktır. Erkekte ya da Kadında;  nemlendirici, yaşlanma ve cilt problemlerine karşı en büyük silahtır. İster yağlı ciltte, ister kuru ciltte nemlendirici krem, gözeneklerimizin toksin ve kirle dolmasını engellerken, içeriğinde ki ufak miktarda ki ajanlarla hücrelerimizi yıkıma karşı ayakta tutar. 

Kozmetiklerin genel olarak ömrü beş  civarındadır. Bu süreyi uzatıp kısaltmak bizim elimizde. Kapağı açılan ve oksijenler temas eden ürünler daha çabuk bayatlarlar. Bu yüzden ürünlerimizi sıkı kapattığımızdan ve yüksek ısıya maruz kalmadıklarınan emin olmalıyız.

Bence kozmetik marketlerde 400tl ye satılan Havyar kremlerini çöpe atın. Çünkü gerçek şu ki piyasada ki hiç bir ürün Cildinize %1,5 dolaylarından fazla bir etki etmiyor. Bunun yerine Cilt bakımı, Prp, Kryo seansları, AHA ve Ozon terapileri öneririm. Beslenmenize dikkat etmenizi, Yılda bir kan testlerinizi takip etmenizi öneririm. Eksik bir vitamin yada fazla salgılanan bir hormon'un tedavisi cildimizin durumunda kolajenli şişirme kremlerinden daha etkilidir.

Bazen uzmanlarda yanılır..

Cildimizin ne tür bir cilt olduğunu öğrenmek istiyoruz ancak kim bize doğrusunu söyleyebilir? Kozmetik marketlerde ki sözüm ona "uzman" lar ya da güzellik salonlarında ki yıllardır bu işi yapan uzmanlar bile cildiniz konusunda yanılabilirler ki arada bir bu tip hataları yapan uzmanlarla karşılaşmaktayım. Son gittiğim cilt bakımında cildim kuru ve problemli olmasına karşın 10 yıllık bir "uzman" bana yağlı olduğunu söylemişti. Ama durum şu ki onlarda insan ve insan hatası her işte var malesef. Cildimizin durumunu en iyi duştan sonra krem sürmeden 4-5 saat sonra anlayabiliriz. Cildimizin nem oranı nasıl, elastikliği iyi mi, sıkı mı yoksa fazla mı gevşek, derimizi ince ve kızarıklıklar var mı, yoksa 30 yaşındasınız ve hala sivilce problemleri yaşamaya devam ediyorsunuz? Cildiniz parlak ve peçete sürünce yağ mı geliyor? yoksa bol bol ince çizgi ve mikro çatlaklar mı var? T bölgeniz yağlı diğer bölgeler kuru mu? Dikkatlice baktığınızda cildiniz ne tipte olduğununu öğrenmeniz zor değil.

Hangi cilt tipinde olursanız olun Türkiye gibi bol güneşli bir ülkede  spf'li nemlendirici krem kullanmanızı sadece önermiyorum, spf'li nemlendiricileri kafanıza atıyorum. Güzel Türk kadınının kendine daha iyi bakması gerekiyor çünkü iklim ve beslenme koşulları  kuzeyliler gibi malesef pek bizden yana değil.

 

Kozmetikler

Zincir Marketlerde satılan ürünlerden korkmayın. Bu ürünler cildinize herhangi bir zarar vermeyecek kadar yararsızlardır. Aslında nemlendirme ve koruma dışında pek te ala bir işe yaramayan ürünlerin en etkilisi pahalı olanlardır derseniz işte burada yanılıyorsunuz. Aslında o 400 lira verdiğiniz kremlerin geneli, Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı bir araştırmaya göre cildinize yüzde 0,3 ile 1 oranında etki ediyor .En etkilleri hangisi mi? En etkilileri inanmayacaksınız ama o ortalama fiyatlı dünya çapında kola gibi satan ürünler  ile birlikte katalogtan satış tekniğiyle kozmetik piyasasının %30'una hakim olan uygun fiyatlı markalar.. Diğer markaların sadece reklam ve ambalaj tasarımına para veriyorsunuz...Artık elinizi cebinize atarken iki kere düşünün.. Bu arada sözünü etmeden geçemeyeceğim mineral kozmetikler  ambalajı ve sunumu değiştirilmiş satış taktiğinden başka bir şey değil..

Güzel ve ışıltılı günler dilerim,

Makyaj Sanatçısı Betül Hazar

şehrinitanı