Foto Kritik
Betül HAZAR BAYRAMOĞLU
21-10-2014 tarihinde eklendi.

Fashion Photography yapan fotoğraf sanatçılarının işlerini incelerken beni her zaman rahatsız edegelmiş olan bir durum var. (Sanatçılar diyorum çünkü bana göre iyi olan veya doğru olmayan kendi çapında bir seyirci ve alkış kitlesi buluyor olabilir buda toplum için sanat yada sırf kendi için sanat yapan snob kişiliklerde sanatçı için sanat felsefesinde taban bulabilir)
Tüm hayatımı sanata adamoş, estetik yönümü ve bakışımı sürekli beslemeye çalışmış, 7 yılı geçkin sanat eğitimim, bitmek tükenmek bilmeyen öğrenme açlığım, tasarım sektöründeki tecrübem üzerinde bulunmuş olduğum sektorün yurt içi genellikle yurt dışı projeleri ve sanatçıları takibim, bağlantılı sektörlerde ki sanatçıların işleri hiç bir zaman estetik anlayışımda katastrofik bir değişikliğe yol açamadı..
Hiç bir zaman plastic wrapped (jelatine sarilmis), balmumuyla boyanmis,  deyim yerindeyse jöleli işleri estetik açıdan beğenemedim. Hep içime sinmeyen bir şeyler vardı bu tarz işlerde. Fotoğraf çekmek için maddi kaynaklara oldukça sahip, yeterli ışık,renk ve ekipman hatta ucundan makyaj bilgisi yeterli olsa da anatomik bilgisizliğin kurbanı olan çok iyi yetenekler görüyorum. Kullandığı fotoğraf programlarıyla biyonik kadınlar ve adamlar yaratan bir moda-reklam nesli var karşımızda. Öyle programlar ki belirli düzeydeki gözlerde estetik bir fenalık yaratmayan, ancak biz eğitimli sanatçıların realist ve kitch (gerçekçi ve çirkin-güzel) seven tarafının gözünü kaşındıran, algılarına ters, gerçekçilikten uzak fotoğraflar bazı geceler kabuslarımız olmaya aday.  Öyle ki  insan yüzü ve bedeninde ki kaybolan kaslar, hatsız formlar, ifadesiz hatta donuk yüzler,  sağlıklı bir bedende mümkün olmayan bir anatomik yapı, plastik ve duygusuz bir dünyaya davet ediyor izleyiciyi. Resim ve heykel gibi sanat dallarında kabul edebildiğimiz bu bütünsel surrealist (gercekustu) tarzı 21. Yüzyılın sanatı fotoğraf dalında kabul edebilecek miyiz bunu zaman gösterecek. Ancak kapitalist yaşamın eğitimsiz toplumlarında bir pop-hap şeklinde yutturulan ilaçlar olduğu gibi gözü aç reklamcılarında estetik değerlere aldırış etmeden bu calışmaları halka sunmaya devam edeceği kesin.. Benim için fotoğraf sanatçılarının çalışmalarına ve gelişmelerine devam etmeleri için olumlu teşvik şart ancak, bu işleri güzel ve doğru buluyor muyum? Bu soruya Platon'un dediği gibi "Doğru nedir?" sorusunu baştan ele almak gerektiğini hatırlatarak yazımı bitiriyorum.

Sevgiyle Kalın,

Betül Hazar 

şehrinitanı