Bu etkinliğin tarihi geçti. Yaklaşan etkinlikleri gör

Opera | Evlilik Senedi

Etkinlikler

'Zengin bir tüccar olan Tobia Mill’in hizmetçileri Norton ve Clarina, efendilerinin kızı Fanny’nin geleceğiyle ilgili haberleri tartışmaktadır. İki dedikoducu, odaya çalışma maksadıyla Tobia Mill’in girmesiyle konuşmayı keser. Zengin tüccar yetersiz coğrafya bilgisiyle harita üzerinde incelemeler yapar. Norton ve Clarina “Yeni Dünya”dan gelen önemli bir mektupla içeri girer. Bu mektupta Amerikalı, anlaşmada bahsedilen “eşya”yı almak üzere geleceğini haber verir. Bu çok önemli bir “pazarlık”tır ve Mill kendi kızı Fanny’nin rızasını almaksızın onun bahsedilen “eşya” olması gerektiğine karar verir. Norton boş yere onu fikrinden caydırmaya çalışır.
İki adam çıktıktan sonar içeri sevgilisi Edoardo Milfort ile Fanny girer. Edoardo’nun ekonomik durumu el vermediği için Fanny babasına aşkından hiç bahsetmemiştir. Norton onlara, Mill’in planından bahseder. Aniden içeri giren Mill, Edoardo’yu görür ve kim olduğunu sorar, Norton büyük bir hazır cevaplılıkla onun yeni işe alınan muhasebeci olduğunu söyler. Mill, kızına bir mektup verir ve bunu gelecek olan yabancıya vermesi gerektiğini söyler. Içeri beklenen meşhur Amerikalı konuk Slook girer. Slook, Fanny ile yalnız kalınca mektuptan Mill’in onun için seçtiği eşin Fanny olduğunu öğrenir. Fanny, Slook’u evlilik fikrinden caydırmaya çalışır. İçeri giren Edoardo da Amerikalıya bu işten vazgeçmesini ve Amerika’ya dönmesini tehditkâr bir biçimde söyler.
Tüm bunlardan şaşkına dönen Slook, Mill’I bulur ve anlaşmadan vazgeçtiğini söyler. Buna çok kızan ve kendisini aldatılmış hisseden Mill, Slook’u düelloya davet eder. Mill çıktıktan sonar Slook, Edoardo ve Fanny’nin birbirlerine âşık olduğunu öğrenir. Birbirlerine duydukları aşktan çok etkilenen Slook, söz verilmiş anlaşmayı Edoardo’nun adına geçirmeyi ve onu varisi olarak tayin etmeyi teklif eder.
Bu esnada Mill, duello planı yapar fakat Slook, Mill’in cesaretsizliğini görünce diğerleri gelene kadar onunla eğlenir. Edoardo anlaşma kağıdını Mill’e gösterir ve “eşya”nın ona verilmesini söyler. İlk önce razı olmayan Mill’I Slook ikna eder ve Edoardo’yu varis olarak tayin ettiğini söyler. Bu anlaşma hepsine mutluluk getirecek ve bir sonraki yıl faizini Mill’e bir torun olarak verecektir.'

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!