Sıcaklar Havalardan Korunmanın 7 Yolu

Galeri04 Ağustos 2015
361 OKUNMA
Paylaş

Yaz aylarında özellikle Antalya’da bizi bunaltan sıcaklar ciddi sağlık problemleri de yaratabilmektedir. Hava sıcaklıklarının normal olduğu zamanlarda terleme ile dengede tutulmaya çalışılan vücut ısısı yüksek dış sıcaklıkta sadece terleyerek dengede tutulamaz. Yükselen vücut ısısı ciddi ve kalıcı hastalıklara yol açabilir.
Bundan korunmanın yolları ise;

 

1

Bol sıvı ve mineral içeren içecekler tüketilmelidir. Özellikle ayran tüketimi sıcaklarda dinç kalmamızı ve daha az etkilenmemizi sağlar. 1 bardak ayran içerisine koyacağınız birkaç adet nane yaprağı da sizi ekstra ferahlatacaktır.
Serinlemek amacıyla alınan alkollü içecekler önce size istediğiniz serinlik hissini verir ama sonra vücuttaki su kaybını arttırır.

 

2

Yaz aylarında giyilen giysiler de sıcaktan korunmada oldukça önemlidir. Koyu renk giysilerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Güneş ışığının sizi yakmasını ve terlemeyi önlemek amacıyla ince, açık renk ve bol giysiler tercih edilmelidir.

3

Sıcaklardan korunmanın ilk aşaması çok mecbur kalmadıkça 11:00 ve 16:00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaktır. Bu saatler güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerdir. Yine bu saatlerde denize girilmemeli ve güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Kullanacağınız en iyi güneş kremi bile sizi bu saatlerdeki güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumaz ve vücudunuzda ciddi yanıklar oluşabilir. Spor yapmak isteyenler de antrenman saatlerini bu saatlerin dışında ayarlamalılar. 

4

Yaz ayları boyunca diğer aylara göre vücut ısısı daha yüksek olur. Sıcak havada ya da güneş altında kalmak bu ısıyı daha da yükseltir. Bu durum ciddi rahatsızlıklar yaşamamıza sebep olabilir. Bu rahatsızlıkları engellemek için ise sık sık duş almak ya da el, ayak yüz ve ensemizi sık sık soğuk suyla ıslatmak gerekir. 

5

Kapalı alanları sık sık havalandırmak özellikle ofis ortamında çalışanların sıcak havanın bezdirici etkilerinden korunması için en önemli yollardan biridir. Gün içerisinde neredeyse tüm gün klimalar çalışsa da en azından öğle tatili gibi ara zamanlarda klimalar kapatılıp ortam havalandırılmalıdır. Havasız kalan mekânda akşama kadar çalışma isteği düşer ve uyku hali baş gösterir.


 

6

Yaz ayları boyunca yağlı ve ağır yemeklerden kaçınılmalı, hafif ve sulu yemekler tercih edilmelidir. Salata, çorba hafif yemekler ile vücudunuzun ihtiyacı olan gıdaları alabilirsiniz. Öğünlerinizin sonrasında meyve tüketerek vücudunuzun kaybettiği suyu geri kazanıp, meyvelerin içerisindeki vitaminler ile dinç kalmayı sağlayabilirsiniz.

 

7

Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda bırakılmamalıdır. Araçların içerisindeki sıcaklık klima olsa bile park edildikten kısa bir süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin araçtan çıktığından emin olunmalıdır. 

 

361 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!