ANSİAD İzzet Garih’i Ağırladı Alarko Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Garih ANSİAD’ın Konuğu Oldu

Haberler30 Kasım 2023
401 OKUNMA
Paylaş

Alarko Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Garih, Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD)’ın 15 Olağan Toplantısı’nın konuğu oldu. “Şirketlerin Hayat Döngüleri & İş Hayatından Kesitler” konu başlığı ile düzenlenen toplantı 28 Kasım 2023 Salı günü Akra Otel’de gerçekleştirildi.

ANSİAD’a yeni üye olanlar için düzenlenen “Üye Alım Töreni” ile başlayan ANSİAD toplantısında, Murat H. Günay İnşaat Taah. Proje Ltd.Şti.’nin sahibi Murat Hüdavendigar Günay, Form Mimarlık Mühendislik Hiz. San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin sahibi Sinan Erkal, Projex Enerji Elekt. Müh. San. ve Tic. Ltd.Şti.’nin sahibi Gonca Dülger Bedeloğlu ve Falez Kongre Organizasyon Rek.San.Ltd.Şti.’nin sahibi İsmail Odabaşı’ya toplantının konuğu İzzet Garih ile ANSİAD Başkanı Akın Akıncı tarafından rozetleri takılarak üyelik belgeleri takdim edildi. Toplantının başkanlığını yapan ANSİAD Geçmiş Dönem Başkanı & Wagner Kablo A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı L. Hilmi Ünsal yapmış olduğu açılış konuşmasında “Alarko Holding ülkemizin en eski ve köklü kurumlarından bir tanesidir. Yaklaşık 70 yıllık bir geçmişi var. Kurucuları olan Dr. Üzeyir Garih ve İshak Alaton her ikisi de şu an hayatta değiller ama grup hem yurt içinde hem de yurt dışında farklı sektörlerde ikinci nesilde ve hatta üçüncü nesilde çok başarılı bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor. Bu gruptan zaman zaman farklı konuşmacılar bizim ANSİAD toplantılarımızda konuklarımız oldular. Alarko Holding’in web sitesine girdiğimde kuruluşundan itibaren benimsenmiş olan temel prensiplerin hala devam ettiğini gördüm. Demek ki sağlam temellere oturtulmuş ve hala devam ediyorlar. Dolayısıyla insan böyle bir kurumun daha çok uzun süreler varlığına devam edeceğini düşünüyor. Bugünkü konumuz şirketlerin hayat döngüleri ve iş hayatından kesitler olunca doğal olarak şirketlerin bir ömrü olduğu sonucuna varıyor insan. Bizler genellikle kurumlar ilelebet devam eder gibi bir düşünce içerisinde oluyoruz. Ancak, bu konuda farklı yaklaşımlar da olabiliyor” dedi. Antalya’nın kendi kariyerinde önemli bir dönüm noktası olduğunu söyleyen ve ANSİAD toplantısına konuk konuşmacı olarak katılmaktan mutluluk duyduğunu belirten İzzet Garih, “Her şirket bir girişimcinin aldığı riskle birlikte kurulup doğum sancısının ardından işe başlıyor. Şirketlerin doğmasına vesile olan insanlar ciddi risk alabilen insanlardır. Devamında şirketin fleksibilitesinin yüksek ancak kontrolünün düşük olduğu bebeklik dönemine geçiliyor. Bunun ardından hareketlilik dönemi başlıyor ki bu dönem şirketin oksijen alması gereken satış odaklı dönemidir. Akabinde ergenlik dönemi ve daha sonra da “Prime” döneme geçiliyor. “Prime” döneme nasıl varacağımız, o dönemde nasıl hız kaybetmeden ilerleyeceğimiz ve kalıcı olacağımız en önemli konudur. Çünkü, “Prime” dönemden sonraki olabilecek dönem durağan dönemdir ve mümkünse bu döneme geçmemek üzere şirket olabildiğince verimli şekilde yoluna devam etmelidir. Şirketler belli periyodlardan sonra formasyon değiştirebilir, satın alınabilir ya da birleşmeler devreye girebilir. Burada esas amaç her zaman “Prime” dönemde sürdürülebilir bir başarı grafiği yakalamak olmalıdır.
“Prime” dönemde : “G - Girişimci”, “Y - Yönetici”, “P- Performans” ve “İ- Integrator” davranış modellerini bünyelerinde bir mix olarak buldurabilen İcraat Komiteleri şirketlerin önemli hazineleridir. “G” Girişimciler şirketi kuran insanlardır. Vizyonları yüksektir, risk alabilirler ve sabırsızdırlar. Diğer yandan “Y” karakterler riski azaltıp minimize etmeye çalışan, prosedürlere ve iş idaresine önem veren insanlardır. “G” - Girişimcinin ayağı gazdayken “Y” oyuncusunun ayağı dikkatlice frendedir. “Y” oyuncuları aynı zamanda prosedürleri belirleyip uygulatan ve şirketin anayasasını düzenleyip korumaya çalışanlardır. Yüksek bürokrasi karakterini kendinde barındırır. “P” davranış modeline sahip oyuncular ise çok çalışkandır, disiplinleri yüksek ve organizasyona uyum sağlayan insanlardır. Bir de barış ustası ve dengeleyici “İ” karakteri olan (entegrasyonu sağlayan) oyuncular mevcuttur. “Prime” döneme varıp sürdürülebilir olabilmek için bu dört davranış modelinin de yönetim içerisinde harmanlanması gerekiyor. Yöneticiliğin, işlerin insanlar tarafından yapılmasını sağlamak olduğunu söyleyen Garih, yöneticiler aslında işleri değil insanları yönetiyorlar. İşimiz insanlarla olduğu için de o insanları çok iyi seçmemiz, motive etmemiz ve stratejiyi onlarla birlikte aynı hedefe odaklanarak belirlemeliyiz.” ifadelerini kullandı. “ANSİAD 15 Olağan Toplantısı” ANSİAD Başkanı Akın Akıncı’nın günün anısına Toplantı Başkanı ANSİAD Geçmiş Dönem Başkanı L. Hilmi Ünsal ile birlikte konuk konuşmacı Alarko Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Garih’e Antalyalı Seramik Sanatçısı Tufan Dağıstanlı’nın seramik kuşlarından birisini hediye etmesinin ardından sona erdi.401 OKUNMA
Paylaş
Etiketler
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!