Antalya Atatürk'e Saygı İçin Yürüdü

Haberler10 Kasım 2018
1.5B OKUNMA
Paylaş

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80’inci yıl dönümünde, Muratpaşa Belediyesi’nce düzenlenen 4 kilometrelik Atatürk'e Saygı Yürüyüşü’ne binlerce vatandaş katıldı.  Denizde Türk bayrağı ve Atatürk posteri açıldı, tekneler konvoy yaptı, THK Paramotor’la gökyüzünde Atatürk posteri taşıdı. 
 

Muratpaşa Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurlanışının 80’inci yıl dönümünde, özel anma programı düzenledi. Muratpaşa Kent Meydanı’nda yapılan anma programı, saatler 09.05’i gösterdiğinde 2 dakikalık saygı duruşu ile başladı. Meydanı dolduran binlerce Antalyalı, Muratpaşa Belediyesi Gençlik Orkestrası’nın canlı performansla çaldığı İstiklal Marşı’nı okudu. Meydanı dolduran binlerce vatandaş daha sonra; 4.5 yaşındaki Neslim Özdemir’in okuduğu Andımıza eşlik etti. Yine 4.5 yaşındaki Alphan Alkan ve Mira Gürgür’ün okuduğu ‘Atam Sen Yaşıyorsun’ , ‘Atatürk’ şiirleri bütün katılımcıları duygulandırdı.


Başkan Uysal "Kararlıyız"

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen resmi törenlerin ardından Muratpaşa Kent Meydanı’ndaki anma programına katılan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; binlerce vatandaşa şöyle seslendi; “Ulusal bayramlarımız ve Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’e dair yaptığımız bütün törenler, programlar; bizim bir takım değerlerimize sahip çıkma konusunda ki kararlılığımızı gösteren etkinliklerimizdir. Biz: Atamızı ve O’nun silah arkadaşlarını, aydınlanma önderlerini anarken; kökenimiz ne olursa olsun, kültürel farklarımız neler olursa olsun, bir ulus olarak tasada ve kıvançta beraber olma iradesine, çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma iradesine, sahip çıkıyoruz.“


200 Metrelik Atatürk Posteri 4 Kilometre Taşındı
Meydandaki anma programının ardından; Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Türk Hava Kurumu Antalya Şubeleri, Mavi Akdeniz Su Sporları Kulübü Derneği, Antalya Bisiklet Platformu, Antalya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, S.S 200 No’lu Yelkenli Yat Motorlu Taşıyıcı Kooperatifi, Muratpaşa Belediyespor ve Cumhuriyet için Antalya El Ele Platformu’nun destek verdiği anma etkinliğinde 200 metrelik Atatürk posteri açıldı. Bisiklet, motosiklet ve vosvos gruplarının da yeraldığı Saygı Yürüyüşü’nde; 200 metrelik Atatürk posteri eller üstünde taşındı. Saygı Yürüyüşüne; CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, CHP Kepez İlçe Başkanı Servet Yıldız, kadın ve gençlik kolları ile binlerce vatandaş katıldı. 


Açık Denizde İlk Kez
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın eşi Ümran Uysal ve oğlu Efe Uysal’la birlikte katıldığı Ata’ya Saygı Yürüyüşü, eski Lara Caddesi boyunca 4 kilometrelik güzergâh boyunca sürdü. Vatandaşların balkonlardan, işyerlerinden alkışlarla destek verdiği Ata’ya Saygı Yürüyüşü; bisiklet gruplarının Erdal İnönü Kent Parkı girişinde oluşturdukları kordondan geçti. Erdal İnönü Kent Parkı’nda; CHP Muratpaşa İlçe Kadın Kolları Zeybek ekibinin, Zeybek oyunları ile karşıladığı Ata’ya Saygı Yürüyüşü kortejine katılanlar daha sonra; üzerinde ‘Çok Özledik’ yazan poster, Türk Bayrağı, Atatürk posteri ve Muratpaşa Belediyesi logosunun denizde açılmasını alkışlarla izledi. 25’e yakın teknenin kronlarını çalarak konvoy halinde eşlik ettiği yüzücülerle, açık denizde ilk kez; böyle bir etkinlikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anılması, katılımcıların duygulu anlar yaşamasına neden oldu. 


1.5B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!