Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Vestel’den Teknolojik İş Birliği

Haberler20 Eylül 2018
1.4B OKUNMA
Paylaş

Antalya Büyükşehir Belediyesi akıllı şehir-gelecek vizyonu çerçevesinde Vestel ile işbirliği yaptı. Güven Çemberi projesi kapsamında anne babaların hayatını kolaylaştıracak bir teknoloji hayata geçiriliyor. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,  “Konyaaltı Sahili’nde hayata geçirdiğimiz bu proje ile artık sahilimiz de aileler ve çocuklar da çok daha güvende olacak” dedi.

Vestel ile iş birliği yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi çocukların, yaşlıların ve evcil hayvanların nerede olduklarını haber veren Güven Çemberi projesini hayata geçireceğini açıkladı. Projenin detayları Sahil Antalya Yaşam Parkı’nda bulunan Olbia Meydanı’nda düzenlenen basın toplantısıyla paylaşıldı. Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan ve davetliler katıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Dünya’da Bir İlke İmza Attı
Antalya Büyükşehir Belediyesi Vestel ile yaptığı işbirliği kapsamında dünyada bir ilke imza attı. Güven Çemberi projesiyle hem Antalyalı çocuklar hem de dünyanın dört bir tarafından Antalya’yı ziyarete gelen misafir çocukların anne babaları daha konforlu vakit geçirebilecek. 

Akıllı Şehir Direkleri Kurulacak
Güven Çemberi projesi kapsamında Vestel tarafından geliştirilen güneş enerjisi ile çalışan ‘Endirek’ adlı akıllı şehir direkleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından Konyaaltı sahilinde kurulacak. Bölgeye kurulacak 115 adet akıllı direk çocukların, Alzheimer gibi rahatsızlıkları olan yaşlıların ve evcil hayvanların konum olarak takip edilmesini sağlayacak. Proje dahilinde Büyükşehir Belediyesi çocuklara bileklik verecek, çocuklar ve ya ihtiyaç duyan kişiler akıllı direk Endirek’lerin oluşturduğu  ‘güven çemberi’ dışına çıktığında sistem alarm durumuna geçip uygulama üzerinden ailelerin cep telefonlarına bilgi iletecek.

Antalya Akıllı Şehir Kategorisinde Güçlenecek
Antalya’yı akıllı şehir kategorisinde güçlenmesini sağlayacak proje, önümüzdeki yıllarda farklı işbirlikleriyle daha da büyüyecek. Endirek’lerin üzerinde bulunan güneş panelleri enerji üretirken, gövdesindeki USB girişleri ile mobil cihazlar şarj edilebilecek. İşbirliğinin devamında Vestel Proje Ortağım çerçevesinde akıllı ekranlar, akıllı LED aydınlatma, elektrikli araç şarj istasyonları, akıllı ulaşım ve duraklar ile yönlendirme-bilgilendirme ekranları ürünleri ile Antalya akıllı şehir kategorisindeki yerini güçlendirecek.
Konyaaltı sahili daha güvenli olacak
21.yüzyılda dünyanın en önemli gündem maddelerinden birini Akıllı Şehirler’in oluşturduğunu söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak akıllı şehir çalışmalarına çok önceden başladık hatta bu çalışmaların birçoğunu şu an Antalyalılara hizmet olarak sunuyoruz. Konyaaltı sahilinde dünyada bir ilk olarak hayata geçirdiğimiz bu proje ile artık sahilimiz çok daha güvenli, aileler çocuklar çok daha güvende olacak” dedi.


1.4B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!