Antalya Devlet Opera ve Balesi ''Fındıkkıran''Balesini Sahneledi

Haberler14 Aralık 2022
761 OKUNMA
Paylaş

Antalya Devlet Opera ve Balesi yeni yıl kutlamaları ile özdeşleşmiş ve dünyaca ünlü bale toplulukları tarafından yeni yıl öncesi sahnelenen ‘Fındıkkıran’ balesinin Antalyalı sanatseverlerin beğenisine sundu.

Çaykovski’nin bestelediği son bale olan eserin Libretto ve koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy’a ait olan eserde Antalya DOB orkestrasını şef Hakan Kalkan yönetirken, başkemancılığı Koray Önel üstlendi. Çaykovski’nin bestelediği son bale olan eserin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Aydan Çınar, ışık tasarımı ise Mustafa Eski imzasını taşıyor.

Güçlü Dansçı Kadrosu

Eserin prömiyerinde ‘Fındıkkıran’ rolünü Yağızhan Danış, ‘Clara’ rolünü Chisato Ishikawa, ‘Şeker Perisi’ rolünü Milina Fidan Özbek, ‘Drosselmeyer’ rolünü Evren İskender, ‘Kral Fare’ rolünü Burak Burçak, ‘Anne’ rolünü Gökçe Çiçek Güngör, ‘Baba’ rolünü Cenk Şahinalp, ‘Fritz’ rolünü Mert Deniz Köysüren, ‘Harlequin’ rolünü Volkan Altunel ve ‘Colombine’ rolündü Seda Manaz canlandırdı.


Rüyada Maceralı Yolculuk

Stahlbaum ailesinin evindeki yılbaşı partisine vaftizci baba Drosselmeyer, çocuklar için bir çuval dolusu oyuncakla gelir. Clara’ya hediye edilen oyuncak Fındıkkıran’dır. Parti sona erdiğinde Clarai ev halkı uyurken Fındıkkıran’ı görmeye gider ve ona sarılarak uykuya dalar, uyandığında odayı Fareler Kralı’nın ordusu ile dolmuş bulur. Odadaki oyuncaklar canlanır, içlerinden en cesuru Fındıkkıran’dır. Fındıkkıran, Clara’nın önünde aniden yakışıklı bir prense dönüşür. Clara ve prens kar taneleri dansı içinde şekerleme ülkesi krallıklarına oyuncaklarla birlikte giderler.


 


761 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!