Antalya Devlet Opera ve Balesi Ocak Ayında Zengin Bir Program İle İzleyici Karşısında

Haberler03 Ocak 2022
1.6B OKUNMA
Paylaş


Antalya Devlet Opera ve Balesi, 2022’nin ilk ayında zengin bir program ile perdelerini açacak. Opera, müzikal, bale ve konser olmak üzere toplam 12 temsil ile izleyici karşısına çıkacak olan Antalya DOB’da provalar devam etmekte.


 ‘YENİ YIL KONSERİ’ İLE YENİ YILA MERHABA
 
Sevilen opera ve operetlerden ünlü aryaların seslendirileceği ‘Yeni Yıl Konseri’, 4 Ocak Salı saat: 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak. Antalya Devlet Opera ve Balesi solistleri, orkestrası, korosu ve bale sanatçılarının sahne alacağı konserde orkestrayı şef Hakan Kalkan yönetecek.
 
KAÇIRANLAR İÇİN ‘ÇELLO YILDIZLARI’ YİNE SAHNEDE
 
Dünyaca ünlü bestecilere ait eserlerin seslendirileceği ‘Çello Yıldızları’ konseri kaçıran veya tekrar izlemek isteyen sanatsever ile 6 Ocak Perşembe akşamı saat: 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde buluşacak.
 
KOMİK OPERA ‘SEVİL BERBERİ’ İLE NEŞELİ BİR AKŞAM
 
Antalya Devlet Opera ve Balesi, büyüleyici ezgileri, ince ve eğlendirici müziği ile İtalyan komik operasının şaheserlerinden biri olan Rossini’nin ‘Sevil Berberi’ operasını 8 Ocak Cumartesi saat: 20.00’de sahneleyecek. Haldun Özörten tarafından sahneye koyulan eserde Antalya DOB orkestrasını Zdravko Georgiev Lazarov, Antalya DOB korosu şef Mahir Seyrek tarafından çalıştırılıyor.
 
“DOSTLAR BENİ HATIRLASIN” -  BİR AŞIK VEYSEL HİKAYESİ
 
“Dostlar Beni Hatırlasın” anlatımlı konserinde şef Ahmet Murat Gedikli yönetimindeki Antalya Devlet Opera ve Balesi orkestrası eşliğinde, Aşık geleneğimizin Anadolu’daki son büyük temsilcilerinden olan Aşık Veysel’in gönüllere taht kurmuş şiirleri ve hikayeleri solistlerin anlatımları  ile sanatseverlerle buluşacak. Konserde Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçıları mezzo-soprano Ferda Yetişer, tenor Ünüşan Kuloğlu, bariton Serkan Kocadere, piyanist Tuğçe Dağlı ve bağlama sanatçısı Alper Kıraç sahne alacak.
 
KAPALI GİŞE OYNAYAN “ROMEO VE JULIET” BALESİ GECE VE GÜNDÜZ GÖSTERİMLERİ İLE SAHNEDE
 
Antalya Devlet Opera ve Balesi, Shakespeare’in aynı adlı eserinden hareketle Çaykovski’nin bestelediği ve müzik düzenlemesi Tolga Taviş’e ait olan, libretto ve koreografisi ise Volkan Ersoy ve Armağan Davran tarafından hazırlanan “Romeo ve Juliet” balesini 13 Ocak Perşembe saat: 20.00 ve 15 Ocak Cumartesi saat: 15.00’te sahneleyecek. Gerek librettonun ele alınışı, gerek müzikal düzenlemesindeki başarılı yapısı, gerekse de koreografisindeki anlatımla klasik bir forma sahip olan “Romeo ve Juliet” Shakespeare ve Çaykovski gibi iki dahi sanatçının buluşmasının eşsiz bir örneği.
 
YENİ SEZONUN İLK PRÖMİYERİ “KANLI NİGAR”
 
Antalya Devlet Opera ve Balesi, Cem İdiz’in bestelediği ve Haldun Özörten’in rejisörlüğünü üstlendiği “Kanlı Nigar” müzikalinin prömiyerini 22 Ocak Cumartesi saat: 20.00’de gerçekleştirecek. Karagöz-Hacivat gölge oyunu olan “Kanlı Nigar”, Özlem Belkıs’ın düzenlemesiyle kendi ayakları üzerinde duran, kocasından şiddet görmüş kadınları çatısı altında toplayan, kızıyla beraber fal bakıp bohça açarak, geçimini sağlayan bir kadının hikayesini anlatıyor.Eser 25 Ocak Salı saat: 20.00’de tekrar sahnelenecek.
 
‘PANDEMIC’ BALESİ BU SEZON SON KEZ SAHNEDE
 
Salgının başlangıcından bugüne kadar geçirilen zaman diliminin sanatsal bir yapıya dönüştürülerek seyirciyle buluşturulması açısından dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan ve  libretto-koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy’a ait olan ‘Pandemic’ balesi 27 oCAK Perşembe akşamı saat: 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde son kez sanatseverler ile buluşacak. Eser 29 Ocak ve 30 Ocak tarihlerinde ise İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde izleyici karşısına çıkacak.
 
ANTALYA DOB MÜZE KONSERLERİNE DEVAM EDİYOR
 
Antalya DOB, 2021-2022 sanat sezonunda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün iş birliği ile gerçekleştirdiği Antalya Müzesi’ndeki konserlere 28 Ocak Cuma saat 15.00’te “Müze Konseri” ile devam ediyor.1.6B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!