Antalya Devlet Opera ve Balesi'nden Dopdolu Şubat Ayı Programı

Haberler31 Ocak 2023
865 OKUNMA
Paylaş

Antalya Devlet Opera ve Balesi, şubat ayında dopdolu bir programla perderini açıyor. 12 temsil ile Antalyalı sanatseverlerin karşısına çıkacak olan Antalya Devlet Opera ve Balesi provalarını devam ettiriyor.

Şubat Ayı ''Aşk İksiri'' Prömiyeri ile Açılıyor

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Donizetti’nin en sık icra edilen eserlerinden biri olan ‘Aşk İksiri’ operasının prömiyerini 4 Şubat Cumartesi saat: 20.00’de sanatseverler ile buluşturacak. Haldun Özörten’in sahneye koyduğu eserde Antalya DOB orkestrasını şef Lorenzo Castriota Skanderbeg yönetirken, Antalya DOB korosu şef Mahir Seyrek tarafından çalıştırıldı. Oldukça eğlendiren güldürü ögelerini içinde barındıran dokunaklı bir aşk hikâyesi olan eserin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Nursun Ünlü ve ışık tasarımı Mustafa Eski tarafından hazırlandı. ‘Aşk İksiri’ operası 7 Şubat Salı akşamı tekrar sahnelenecek.

''Sihirli Dünya'' Çocuk Oyunu Bu Son Kez Sahnede


Çocuklar arasında yapılan bir araştırmaya göre, sihir nedir diye sorulduğunda, çocukların büyük bir bölümü, sihri onlara mutluluk verecek, bilinmeyen bir dünya olarak tarif etmişler. Bu tanımdan yola çıkarak çocuklara bilmedikleri, onları mutlu edecek sihirli bir dünyayı anlatmaya karar veren Antalya DOB, ‘Sihirli Dünya’ çocuk oyununu 9 Şubat Perşembe, 16 Şubat Perşembe ve 18 Şubat Cumartesi saat: 11.00’de son kez sahneleyecek. Haldun Özörten tarafından yazılan ve müzik düzenlemeleri Kenan Kahyaoğlu’na ait olan eseri Reyhan Süme sahneye koydu.

Kapalı Gişe Sahnelenen ''La Boheme'' Operası Tekrar Sahnede

Antalya Devlet Opera ve Balesi, dünyaca ünlü besteci Puccini’nin ‘La Boheme’ operasını 11 Şubat Cumartesi akşamı saat: 20.00’de tekrar sahneleyecek. Orkestrayı şef İbrahim Yazıcı’nın yöneteceği, tek ara ile sahnelenecek dört perdelik eserde Antalya DOB korosu şef Mahir Seyrek ve çocuk korosu Sinem Emine Ulusoy tarafından çalıştırıldı. Dekor ve kostümü ile göz dolduran eserin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Gülden Sayıl ve ışık tasarımı Mustafa Eski imzasını taşıyor.


Şubat Ayının Bale Eseri ''Şehrazat''

Antalya DOB, Nisan 2019’da dünya prömiyerini gerçekleştirdiği ‘Şehrazat’ balesini bu sezon ilk kez 18 Şubat Cumartesi, 23 Şubat Perşembe ve 25 Şubat Cumartesi saat: 20.00’de sahneleyecek. Libretto ve koreografisi Armağan Davran’a ait olan ve doğu masallarının motiflerinin kullanıldığı Şehrazat balesinin dekor tasarımı Savaş Camgöz, kostüm tasarımı Gazal Erten ve ışık tasarımı Fuat Gök imzasını taşıyor. Müzik düzenlemelerini Korsakov’un Şehrazat bale süiti ile bestecinin diğer önemli eserlerini birleştirerek Bujor Hoinic’in yaptığı eserde Antalya DOB orkestrasını şef Lorenzo Castriota Skanderbeg yönetiyor.


Eğlenceli Müzikal ''Kanlı Nigar''

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Ocak ayında prömiyeri gerçekleştirilen ve sanatseverlerin büyük beğenisini kazanan Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun en önemli eserlerinden ‘Kanlı Nigar’ müzikalini Cem İdiz’in besteleri ile 21 Şubat Salı saat: 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde tekrar sahneleyecek. Kendi ayakları üzerinde duran, kocasından şiddet görmüş kadınları çatısı altında toplayan, kızıyla beraber fal bakıp bohça açarak geçimini sağlayan bir kadının hikayesini anlatan ve metinleri Özlem Belkıs’a ait olan eser Haldun Özörten tarafından sahneye koyuldu. Eserde Antalya DOB orkestrasını şef Ömer Yöndem yönetirken, Antalya DOB korosu Mahir Seyrek tarafından hazırlandı.


Müze Konserleri Devam Ediyor

Antalya DOB, 2022-2023 sanat sezonunda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün iş birliği ile 14 Şubat ve 28 Şubat Salı günleri saat 15.00’te Antalya Müzesi’nde gerçekleştireceği  ‘Müze Konseri’ ile devam ediyor.


865 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!