Antalya Gökyüzü Gözlem Etkinliği'nde Meteor Yağmuru İzlendi

Haberler22 Ağustos 2022
548 OKUNMA
Paylaş

"Antalya Gökyüzü Gözlem Etkinliği"nde katılımcılar, meteor yağmuru izleyerek uzmanlardan gökyüzü, yıldızlar ve gezegenlere ilişkin bilgi alma imkanı yakaladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bilim ve Teknik dergisi tarafından ilk kez 1998'de Antalya-Saklıkent'te düzenlenen Gökyüzü Gözlem Etkinliği, bu yıl Sanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor ile Kültür ve Turizm bakanlıkları, TÜBİTAK, Antalya Valiliği, Akdeniz Üniversitesi, Kepez Belediyesi, Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Adana Hacı Sabancı OSB, Gaziantep OSB, Mersin Tarsus OSB, PAKOP Plastik İhtisas OSB ile Kapaklı İkitelli-2 OSB Derneği ve ECA-SEREL katkılarıyla gerçekleştirildi. Antalya Gökyüzü Gözlem Etkinliği'nin ilk gününde 3 bin 500 kişi arasından kurayla seçilen 750 kişinin yanı sıra kurulan çadırlarda toplam 1400 kişi konakladı.

Etkinliğin ikinci gününde ise Kepez Belediyesinin "Çadırını Al Sen De Gel" sloganıyla gerçekleştirdiği davete binlerce kişi katılım gösterdi. İlk iki günde etkinliğe yaklaşık 8 bin günübirlik ziyaretçi dahil olurken alanda oluşturulan 5 gözlem istasyonunda göğe bakma kuyruğu oluştu.


Astronomi tutkunlarının buluşma noktası olan etkinlikte katılımcılar meteor yağmuru izledi. 1992'de Dünya yörüngesine yakın bir noktadan geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının kalıntılarından oluşan ve Dünya'nın Güneş'in etrafından dönerken bu kozmik toz bulutuna rastlaması nedeniyle meydana gelen gökyüzü olayı, katılımcılara heyecanlı dakikalar yaşattı. Ayrıca etkinlik boyunca 630 saatlik gözlem yapıldı.

Atmosfer Kalitesi Dünya'daki En İyi Yerlerden

Gökyüzü sevdalıları, uluslararası uzay çalışmalarında "atmosfer açısından Dünya'daki en iyi yerlerden biri" olarak kabul edilen ve Türkiye'nin aktif en büyük gözlem evi olan TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi'ni (TUG) ziyaret etme imkanı buldu. Etkinliğin düzenlendiği Saklıkent Kayak Merkezi'nin eteklerinden 7 kilometrelik dağ yolunu araçlarla tırmanarak 2 bin 500 metre rakımlı Bakırlıtepe'deki gözlemevine ulaşan katılımcılar, uluslararası uzay çalışmalarında kullanılan 4 dev optik teleskop hakkında bilgi aldı.


Bakırlıtepe'de kurulu teleskoplardan 1,5 metre ayna çapıyla Türkiye'nin en büyük optik teleskopu RTT 150'de gözlem heyecanı yaşandı. Yıldız ışığını dalga boylarına ayırma ve içindeki gökcisimlerinin kimyalarını inceleme imkanı vermesi nedeniyle de Türkiye'nin ilk ve en büyük tayf çekeri olarak bilinen RTT 150 teleskobu, yoğun ilgi gördü.

Astronomi meraklıları, TUG'da bugüne kadar 500'e yakın ulusal ve uluslararası gözlem projesiyle çok sayıda keşfe de imza atılan T100, T60 ve Amerika, Avrupa, Afrika ve Avustralya kıtalarında kurulan robotik teleskop ağının bir parçası olarak Saklıkent’te yer alan ROTSE-III-d teleskoplarıyla ilgili de bilgi aldı.


Uzmanlar, üç gün boyunca 60 günlük bebekten 72 yaşına kadar farklı yaş gruplarından katılımcılara gökyüzünü, yıldızları ve gezegenleri anlattı. Öte yandan 4 gün süren etkinlik boyunca yaklaşık 400 kişi görev aldı.

Etkinlik kapsamında gündüzleri ise konferans çadırı olarak adlandırılan alanda, "Kutup Araştırmaları", "Astrofotoğrafçılık", "Yere Yakın Geçiş Yapan Asteroidler", "Bir Yıldızın Yaşamı", "Uzay Havası", "Dünya Dışı Yaşam" gibi başlıklardaki söyleşilerde uzaya dair birçok soru yanıtlanırken çocuklar da birbirinden ilginç bilim atölyeleri ve yarışmalara katıldı. Geceleri ise teleskoplarla yıldızlar ve gezegenler keşfedildi.

 


 548 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!