Antalya Şehir Tiyatrosu Yeni Sahnesine Kavuştu

Haberler05 Aralık 2022
453 OKUNMA
Paylaş

Antalya Şehir Tiyatrosu, yeni oyunları ve 830 kişilik koltuk kapasiteli Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi ile Antalyalı tiyatroseverler ile buluşmanın heyecanını yaşıyor.

 

Antalya Şehir Tiyatroları, teknolojik yatırımlar ile Türkiye'nin en modern sahnesine kavuştu. Tüm oyunları kapalı gişe oynayan Antalya Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür yeni tiyatro oyunlarını yakın zamanda Antalyalı sanatseverlerin beğenisine sunacaklarınının söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (AŞT), yapımı tamamlanan Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi’ne taşındı. Bu merkez ile birlikte Antalya Şehir Tiyatroları 630 kişilik Büyük Sahne ve 200 koltuk kapasiteli Cep Sahnesi ile iki yeni tiyatro sahnesi kazandı. AŞT teknolojik altyapısı, sanat yönetim alanları, idari birimler, atölyeler, eğitim salonları, prova odaları, müzik ve kostüm odaları ile Türkiye’nin en modern tiyatro sahnesine kavuştu. 

Tiyatro Oyunlarına Yoğun İlgi


AŞT’nin yeni binasını tanıtan Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik yapıda bu tür kültür-sanat yatırımlarının ötelendiğine dikkat çekerek, bu yapıyı Antalya’ya kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e teşekkür etti. Mehmet Özgür, böyle önemli bir tiyatro yapısının içinde olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Yeni sahnemizi yeni bir oyun ile açtık. İstanbul Efendisi oyunumuz ilk prömiyerinde çok yoğun bir ilgi gördü. 630 kişilik sahnemizde oyunu neredeyse bin kişi izledi. Yaklaşık binden fazla seyircimizi geri çevirmek zorunda kaldık. Ciddi bir disiplin içerisinde 19 provada yeni oyunu sahnelemeyi başardık. Yaklaşık 75 kişilik bir ekip ile devasa bir oyun sahneledik. Böyle bir tiyatroya, böyle bir oyun yakışırdı” dedi. 

Yeni Oyun Müjdesi


Tiyatro severlerden çok güzel tepkiler aldıklarını aktaran Mehmet Özgür, “30 yıldır hem oynuyorum hem de tiyatro izleyicisiyim. İstanbul Efendisi bugüne kadar bu kentte yapılmış en iyi prodüksiyon ve Türkiye’deki en iyi prodüksiyonların başında gelir. Seyirci çok memnun ayrıldı. Antalyalı tiyatro severler yakın zamanda yeni oyunlarımız ile tanışacak. Sömestr tatilinde Murat Karasu ile çok müthiş bir oyuna giriyoruz. Berlin Maxsim Gorkin Tiyatrosu Yönetmenlerinden Nurkan Erpolat ile bir başka oyun hazırlığı içindeyiz. Ali Meriç yönetmenliğinde Ramazan ayı için bir orta oyunu hazırlıyoruz. Bozkur Dirliği diye bilinen güzel bir köy seyirliği yapıyoruz. Yönetmen oyuncu Ali Eyidoğan ile çocuk oyunu hazırlıyoruz” diye konuştu. 

Farklı Kategorilerde Tiyatro Oyunları

Antalya Şehit Tiyatroları, yetişkin tiyatroları, çocuk ve gençlik tiyatrosu ve kukla tiyatrosu olmak üzere üç kategoride tiyatro severlere hizmet veriyor. Yetişkin Tiyatrosu sezon oyunlarında İstanbul Efendisi, Takıntılar, Kunduracı Doktur, Huysuz, Geç Kalanlar, Tarla Kuşuydu Juliet, Tiyatronağme gösterim yapmaya devam ederken sezon içerisinde provaları başlayacak olan dört yeni oyun Polisler, Terör, Bozkır Dirliği ve Orta Oyunu ile izleyici ile buluşacak. Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu’nda ise Zümrüdü Anka ve Sır adlı oyunları sürürkehn, provaları devam eden Okyanusta Bir Su Damlası, Tiyatro Makinesi oyunları da kısa süre içinde izleyiciyle buluşacak. Kukla Tiyatrosu’nda ise Balon Ağacı, Elbise Var İnsan Yok İnsan Var Elbise Yok, Kül Kedisi gösterim yaparken yetişkin seyirci için ise Unutma adlı kukla oyunu Antalyalı tiyatro severler için sahnelenecek. 
 


453 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!