Antalya Turizminde 16 Milyon Beklentisi

Haberler12 Şubat 2019
745 OKUNMA
Paylaş

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, "Geçen sene yüzde 30 büyüdü turizm, bu sene yüzde 20-25 bandında büyüyeceğini varsayıyoruz. Bunu sağlarsak 16 milyonun üzerinde yabancı misafiri Antalya’da ağırlamış olacağız" dedi. Farklı fiyat uygulamasını önleyeceklerini söyleyen Vali Karaloğlu, "Bu ayıptan kenti kurtaracağız. Özel ekipler oluşturacağız. Herkes etiketi sattığı ürünün üzerine koyacak, yerli, yabancı misafir malın fiyatını görecek ve farklı fiyat uygulaması olmayacak" ifadelerini kaydetti

Vali Karaloğlu başkanlığında bir otelde düzenlenen "2019 Turizm Değerlendirme Toplantısı'nda, İl Emniyet Müdürü Murat Ulucan, İl Jandarma Komutanı Tekin Aktemur, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı başta olmak üzere kamu kurumları ve turizm alanında faaliyet gösteren kuruşların katılımıyla sorunlar ele alındı.

Toplantıda konuşan Vali Karaloğlu, 2018 yılını rekorlarla geride bıraktıklarını belirterek, 2019 yılına ise büyük umutlarla girdiklerini kaydetti. 2019’da yeni rekorlar beklediklerini ve bunun için sezona iyi hazırlanmaları gerektiğinin altını çizen Vali Karaloğlu, "Antalya’da yaşayan, görev yapan, hangi kurumda, odada, STK’da bulunursa bulunsun bu kentin ana taşıyıcısının turizm olduğunu, yapılan her işte neresinden tutarsam bu kent daha iyi destinasyona dönüşür diye gayret edeceği, hazırlanacağı döneme giriyoruz. Kentte bu havayı yakalayamazsak, kenti bu işin parçası haline getiremezsek başarılı olamayız. Geçen sezon işin sokağa indirilmesi noktasında konuştuklarımızı başarabildiklerimizi söylemek zor. Antalya sokağına bu heyecanı tam indiremiyoruz. Bu konuda sorunlarımız var ve bunu mutlaka aşmamız gerekir. Ne kadar iyi otel, iyi plaj olursa olsun turiste otelin dışında yeni maceralarla, yeni heyecanlarla, yeni ürünlerle tanıştıramazsak, insanımızla, kültürümüzle, gastronomimizle, temas ettiremezsek yaptığımız iş bir müddet sonra sıradanlaşır. Bildiğimiz, ezberlediğimiz işi yapmaya devam ederiz. Ezberimizi bozmamız gerekir" diye konuştu.


2019 Yılı Turizm Beklentisi

2019 yılında hem Antalya’nın hem Türkiye’nin turizmde beklentisinin büyük olduğunu dile getiren Vali Münir Karaloğlu, açıklanan 70 milyon turist, 70 milyar dolar hedefine en büyük katkıyı Antalya’nın vereceğini belirtti.
Antalya’da önemli organizasyonlar yapıldığını ve geçtiğimiz yılı Perge Yılı ilan ettiklerini anımsatan Vali Karaloğlu, "Bu kapsamda bütün hedeflere ulaştık mı? Hayır ama çok önemli işler yaptık. Geçen yıl ilk denememizdi, bu yıl Aspendos dedik. Artık çalışmalar tamamlandı. Perge ile yapamadığımız işleri bu yıl Aspendos’ta yapmayı hedefliyoruz. Aspendos’u bir bütün olarak bölgenin yeniden gündemde olması, Türkiye ve Antalya’nın değerini anlatacak faaliyetler yapmamız gereken bir yıldayız" dedi.

''Nitelikli Turizmi Bu Kent Başarır''

Son dönemde gündemde olan nitelikli turizm ve nitelikli turist konusunda da değerlendirmelerde bulunan Vali Karaloğlu, "Onun için de yaptığımız işleri sadece oteli doldurup, ‘gerisi beni ilgilendirmez’ anlayışının bir kenara bırakarak nitelikli işler yapmak zorundayız. Bunu başarabiliriz. Bu kent nitelikli turizmde de istediği yere gelecektir" ifadelerine yer verdi.
Kentteki spor organizasyonlarının sahiplenilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Karaloğlu, kentin alt markalarından olan bu organizasyonların daha da güçlendirilmesini istedi.

''Yüzde 25 Büyüme Hedefi''


2019 umutlarının büyük olduğunu dile getiren Vali Karaloğlu, "Geçen sene yüzde 30 büyüdü turizm, bu sene yüzde 20-25 bandında turizmin büyüyeceğini varsayıyoruz. Bunu sağlarsak 16 milyonun üzerinde yabancı misafiri Antalya’da ağırlamış olacağız. Gelen insanın mutlu şekilde ayrılmasını sağlayabilmek için işbirliğine ihtiyacımız var" dedi.

 


745 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!