Antalya'da 60 Bin Caretta Denizle Buluştu

Haberler09 Eylül 2019
807 OKUNMA
Paylaş

Caretta carettaların Akdeniz'deki en büyük yuvalama alanı Belek sahillerinde, bu yıl yuva sayısı, 2 bin 100'e ulaştı. Bu yuvalardan yaklaşık yüzde 80'i açıldı ve 60 bine yakın yavru denize ulaştı. Eylül sonuna kadar toplam yavru sayısının 75 bine ulaşması bekleniyor

Antalya'nın dünyaca ünlü Belek Turizm Bölgesi'ni de içine alan Kundu, Kadriye, Boğazkent ve Denizkent'ten oluşan, yaklaşık 30 kilometrelik sahil bandında, nesli tehlike altındaki türlerden carettacarettaların yuvalama dönemi, 20 Mayıs'ta başladı. Akdeniz'in en büyük carettacaretta yuvalama alanı olan sahilde, Ekolojik Araştırmalar Derneği'nce (EKAD) yuvaların işaretlenmesi ve korunması, yavruların güvenle denizle buluşturulması amacıyla 20 yıldır bölgede gönüllülük esasıyla çalışma yapılıyor.

30  Kilometre 2 Bin 100 Yuva 

Akdeniz'in en büyük carettacaretta yuvalama alanında bu yıl ilk yuva, 20 Mayıs'ta oluşurken, ilk yavrular da 18 Temmuz'da denizle buluştu. EKAD Başkanı Hacettepe Üniversitesi'nden Dr. Ali Fuat Canbolat, Belek sahillerinde bu yılki yumurta bırakma döneminin ağustos ayı içinde tamamlandığını, toplam yuva sayısının ise 2 bin 100'e ulaştığını söyledi.

Geçen yıllara göre, bu sene yumurta bırakma sürecinin geç başladığına, mayıs ayında oluşan yuva sayısının az olduğuna işaret eden Dr. Canpolat, "Çünkü bu yıl geçen seneye göre sıcaklar daha geç başladı. Yumurta bırakma süreci geç başlamasına karşın önceki yıl 1- 2 tane yuva oluşan ağustos ayında bu yıl 50'nin üzerinde yuva oluştu. Yani yumurta bırakma işlemi de geç tamamlandı" dedi.

Havanın soğuk gitmesi nedeniyle geçen yıl 45- 50 günde yumurtalardan dışarı çıkan yavruların bu sene çıkış sürecinin de uzadığını anlatan Dr. Canpolat, "Bu yıl enteresan bir şey daha oldu ve kuluçka süreleri uzadı. Normalde 45- 50 günde yumurtadan çıkan yavrular bu sene 55- 60 gün sonra çıktı. Havanın soğuk gitmesi kuluçka süresini de uzattı" diye konuştu.

75 bin Yavru Bekleniyor

Toplamda oluşan 2 bin 100 yuvanın yaklaşık yüzde 80'inin açıldığını ve yavruların doğal yollarla denize ulaştığını dile getiren Dr. Canbolat, yuvaların tamamındaki çıkışların eylül sonu gibi tamamlanacağını söyledi. Bugüne kadar denizle buluşan yavru carettacaretta sayısının 60 bini bulduğunu dile getiren Canpolat, yuvaların tamamı açıldıktan sonra denizle buluşacak yavru sayısının 70- 75 bine ulaşmasını beklediklerini kaydetti. 

Geçen yıllara göre bu sene ergin carettacaretta ölümlerinde de azalma görüldüğünü belirten Dr. Canpolat, "Sahilde özellikle başıboş köpekler tarafından yumurta bırakmaya çıkan yetişkin carettacarettalara yönelik saldırılardan kaynaklı 5- 6 carettacaretta yaralandı. Bunları İztuzu'ndakirehabilitasyon merkezine gönderdik. Ayrıca bıçak ve tüfekle vurulduğunu düşündüğümüz iki caretta vardı. Bu yıl ölüm vakasıyla çok az karşılaştık. Geçen yıllarda çok daha fazla ölü birey görüyorduk" dedi.

Uzun yıllar carettacarettaların yuvalama alanlarında insan kaynaklı olumsuz etkilerle ilgili çok ciddi sorunlarla karşılaştıklarını da aktaran Dr. Canpolat, "Bu yıl da benzer sorunlar yaşandı ancak 35 yıldır bu işlerle uğraşıyorum ve ilk defa bir valinin doğaya bu kadar sahip çıktığını gördüm. Antalya Valimiz Münir Karaloğlu'na bu zorlu süreçte carettacarettaların yaşam alanlarının korunmasına yönelik gösterdiği duyarlılık nedeniyle özellikle teşekkür ediyorum" diye konuştu.


807 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!