Antalya'da ''Algılar'' Sergisi Açıldı

Haberler23 Ocak 2023
329 OKUNMA
Paylaş

İlk uluslararası solo sergisini geçtiğimiz yılın ortalarında Almanya'nın Detmold kentinde gerçekleştiren İlknur Tunalı, Türkiye'deki ilk solo sergisinin açılışını 21 Ocak'ta Antalya Müzesi'nde yaptı. 

Resim ile olan ilişkisinin 30 yıla yakın bir zamanı kapsadığını ileten Tunalı; “Aldığım estetik ve sanat felsefesi dersleri ve genç yaşımdan beri okuduğum felsefe tarihi sanata bakış açımı şekillendirdi. Figür çizimlerimde de anatomi bilgimin avantajı oldu” diye ekledi. Sağlık bilimlerinden sosyal bilimlere uzanan ve dört ayrı üniversite mezunu olduğunu belirten Tunalı; "Profesyonel çalışma hayatımı sonlandırdıktan sonra kişisel sergimlerim için yoğun çalışma ortamı buldum. Bu sergimin adını “Algılar” olarak belirledim çünkü her birimizin dünyayı algılama biçimi birbirinden farklıdır. Düşüncelerimiz ve inançlarımız nesneleri görüşümüzü etkiler. Her bir insan dünyayı diğerinden daha farklı algılar. Bu tablolar; tüm hayatım boyunca okuduğum kitapların, yolculuklarımın, kayıplarımın, insan ilişkilerimin, toplumsal ve ekolojik duyarlılığımın, sezgisel ve düşünsel dünyamın bir yansımasıdır” diye belirtti. 

Açılışta sanatseverleri ağırlayan Tunalı, resim yaparken dünyayı yeniden dizayn ettiğini ifade ederken; nesnelerin gerçekliklerini ikinci plana atarak, kendi kurgusu ve görüşüyle onları soyutladığının altını çizdi. Tunalı sözlerine şu şekilde devam etti; “Resimlerimin sizlerin algısında ve duygularında yeniden şekillenecek olmasından heyecan duyuyorum. Sergim 31’ine kadar devam edecek. İlgi duyan herkesi Antalya Müzesi’ne davet ediyorum.”329 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!