Antalya'da Baba Mesleği Yapıp Üretiyorlar! %98'si Yurtdışına Gidiyor Taleplere Yetişemiyorlar

Haberler04 Şubat 2021
77.3B OKUNMA
Paylaş

Antalya'nın Aksu ilçesinde modern tarım yöntemleriyle üretim yapan iki kardeş, yurtdışından gelen siparişlere yetişemiyor. Ürünlerinin %98'ini ihraç ediyorlar.

Dede ve baba mesleğini kendilerine iş edinen Ömer ve Ayşe Akcan kardeşler, hedeflerinin tarımda çok daha yol alarak, dünyanın en kaliteli ürünlerini üreten ülkesi haline gelmek istediklerini ifade etti. Tarım sektörünün üretmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak olduğuna vurgu yapan Ömer Akcan, “Üretici aileden geliyoruz ve çocuk yaştan bu yana toprağın içinde olmamızdan dolayı bu işi meslek edindik kendimize. 50 yıllık bir aile mesleğini biz göğüsledik. Biz Aksu’yu Türkiye’nin Hollanda’sı yapmak için çalışıyoruz. " diye konuştu. 

Bize Güç Veriyor

 Modern tarımla ilgilendiklerini belirten Akcan " İşimizi çok seviyoruz, emek veriyoruz. Genç üreticiler olarak tarıma sahip çıkıyoruz. Modern tarım yöntemleriyle üretmek hem çok keyifli hem de iş yükümüzü hafifletiyor. Bu da bize güç veriyor. Tarımda iyi bir üretim ülkesi haline gelmek istiyoruz" dedi.


4-5 dönüm civarında sera: 22 yıl önce babalarının Aksu’da ilk Kaliforniya biberini 5 dönüm araziye ekerek başladığını kaydeden Ömer Akcan, “O yıllarda 4-5 dönüm civarında seramız vardı. Yıllar içinde kademe kademe büyüyerek devam ettik. Şimdi 230 dekar alanda üretim yapıyoruz. Başlangıçta çok küçük bir pazarı vardı bu ürünün. Sadece Rusya’ya ihracat yapıyorduk." diye konuştu.  

Kaliteli verim aldık: Bu pazarın giderek büyüdüğünü ifade eden Akcan "Antalya’da Aksu bölgesinde o zaman 20 dönüm ancak ekiliyordu. Türkiye’de pazarı olmamasına rağmen babam bunu yurt dışında görmüş ve tohumunu getirip ekmiş. Bölge olarak da çok uygun iklime sahip olduğumuz için kaliteli verim aldık. Pazar bu şekilde büyüyerek gitti.” şeklinde konuştu.

Avrupa'ya ihraç: Aksu’da Kaliforniya biberinin yaklaşık her yıl 7 milyon TL civarında tohum olarak ekildiğinin altını çizen Ömer Akcan, “Aksu’da 3 bin 500 dekar Kaliforniya biberi ekiliyor. Bu ürünü Balkan ülkelerine, Avrupa ülkelerine ve Rusya’ya satıyoruz" diye ifade etti. 


Satışı yapılıyor: Konuşmasının devamında Akcan "Çok yakında İtalya'ya da ürün ihraç edeceğiz. İtalya uzun süredir bizim ülkemizden ürün almıyordu. Ama yakında bizden bunu talep edecekler. Bu ürünün pazarı var, satışı yapılıyor ve üretici bu konuda rahat” dedi.

Yüzde 98’i ihraç ediliyor: Kaliforniya biberinin pazarı hakkında görüşlerini aktaran Ayşe Akcan ise, “Kaliforniya biberinin yüzde 98’i ihraç ediliyor, yüzde 2’lik kısım da oteller ve İstanbul’da lüks semtlere satışını yapıyoruz. Çünkü ülkemizde bu biber çok bilinen bir çeşit değil." dedi. 

Bu bir kültür olmuş onlarda: Sözlerinin devamında Akcan "Mutfaklarımıza henüz girmedi. Lezzeti ve aroması çok güzel bir ürün. Yurt dışında insanlar bunu bizim domatesi her şeye kullandığımız gibi bu biberi öğünlerinde her yemeğe kullanıyorlar. Bu bir kültür olmuş onlarda” ifadelerini kullandı.


Gençler üretime katılmalı, biz danışmanlık yaparız: Gençlerin tarımda çalışmalarını ve üretmelerini istediklerini ifade eden Ayşe Akcan, “Ülkemizde geçim çok rahat değil. Hem üretip hem de kazanç sağlamak istiyorlarsa gençler üretime yönelmeli, onlara seve seve danışmanlık yapabiliriz” dedi.

Kaynak: İHA

 


 77.3B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!