Antalya'da Dalış Sezonu Açıldı

Haberler17 Mayıs 2019
812 OKUNMA
Paylaş

Antalya ve çevresindeki dalış noktalarına yılın 12 ayı turistik dalış yaptıran dalış merkezleri, sezonu açtı. Gazipaşa'dan Kalkan'a kadar uzanan sahil şeridindeki 222 dalış noktası su altı tutkunlarına ev sahipliği yapıyor.

Günde Bin Dalış

Su altı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan tarafından fotoğraf çalışması yapılan dalış noktalarına sezonda günlük 1000 dalış yapılıyor. Kimi zaman bu sayı yukarılara çıkabiliyor. Antalya ve çevresinde faaliyet gösteren 60 dalış şirketi, su altına profesyonel rehberler eşliğinde dalış turları düzenliyor. Kent merkezindeki Star Diving Academy Dalış Okulu sahibi, aynı zamanda Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu İl Temsilcisi İsa Alemdar, dalış turizminin büyük ilgi gördüğünü söyledi.

İdeal Sıcaklığa Ulaştı


Su altı dalışlarının 12 ay sürdüğünü belirten İsa Alemdar, yaz sezonunda yerli ve yabancı turistlerin Antalya'ya gelmesiyle ilginin arttığını kaydetti. 2019 sezonunun mayıs ayı ile başladığını, su sıcaklığının da 19 ile 21 dereceye yükselerek ideal ısıya ulaştığını aktaran Alemdar, beklentinin yüksek olduğunu söyledi.

"Sosyete batığı"

Antalya bölgesinde en çok dikkati çeken batığın, Kaleiçi Yat Limanı açığında 'Fransız Sosyete Batığı' olarak bilinen İkinci Dünya Savaşı sırasında batan St. Didier gemisine ait batık olduğunu kaydeden İsa Alemdar, "Savaş batıkları arasında St. Didier'in çok emsali yoktur. 18 metre derinlikte başlar, 30 metrede biter. Batık tek parça halindedir. Buraya yurt dışından gelen meraklıların dalışını gerçekleştiriyoruz.


Tank Batırıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait 45 tonluk 1960 model tank, 2 yıl önce Kaş açıklarında bulunan Güvercin Adası mevkiinde 20 metre derinliğe batırıldı. Tank batığının, yerli yabancı birlerce sualtı tutkununu bölgeye çekeceği düşünülüyor.

İzin Gerekebiliyor


Kemer'deki Paris 2 batığı, Tekirova açıklarındaki iç adalar, B-24 tipi Amerikan savaş uçağı batığı ile Antalya Körfezi'nin batı ucunda bulunan Gelidonya batığı, Antalya Yat Limanı'nın 1 kilometre açığında şamandıra altında yatan St. Didier adlı Fransız gemisinin batığına dalmak isteyenlerin, Antalya Valiliği ve Deniz Polisi Şube Müdürlüğü'nden izin alması gerekiyor.

Mağara Dalgıçları Finike'de

Finike'deki Gök Mağarası da mağara dalgıçlarının ilgisini çeken tatlı su kaynaklarından biri. Ortalama 15 metre derinlikten sonra mağara suyunun tuzlu suyla karıştığı görülüyor. Geniş bir koridorla dibe doğru inen mağarada sarkıtların bulunması, daha önceden kuru olduğunun işaretlerinden. 1995 yılında yapılan araştırma dalışlarından sonra bu mağaranın Asya'nın o güne kadar dalış yapılmış en derin mağarası olduğu saptandı.


Kaynak: DHA


Pablito Bistro
812 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!