Antalya’da Gastronomi Heyecanı Başladı! 

Haberler23 Eylül 2022

Yerel gıdaya ve sürdürülebilir tarıma sahip çıkmanın önemini vurgulamak amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla düzenlenen I. Uluslararası Food Fest Antalya coşkulu bir törenle başladı.

Yerli ve yabancı dünyaca ünlü konuklara ve birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak festivalin açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Uluslararası Gastronomi Festivalimizle şehrimizin Akdeniz lezzetlerini, Anadolu mutfağı ile harmanlayarak mutfak kültürümüzü dünya arenasında hak ettiği noktaya getirmek için önemli bir adım atıyoruz” dedi.

Dünya turizminin göz bebeği, lezzetin kaynağı Antalya’yı gastronomi coşkusu sardı. Yerel gıdaya sahip çıkmak amacıyla, “Sürdürülebilirlik, Biyoçeşitlilik & Yerel Ürünlerin Desteklenmesi” temasıyla, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen I. Uluslararası Food Fest Antalya, ülkemizden ve dünyanın dört bir yanından gelen konuklarına kapılarını açtı. “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla gerçekleşen uluslararası festival, Antalya Karaalioğlu Parkı’nda düzenlenen resmi açılış töreniyle başladı. Tören öncesi Başkan Böcek ve konuk belediye başkanları, festival kapsamında Karaalioğlu Parkı’nda kurulan Antalya lezzetlerinin tanıtıldığı stantları gezdi. 


 

Mutfak Kültürümüzü Tanıtacağız

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek açılışta yaptığı konuşmada, Food Fest Antalya'nın hem Türkiye hem Antalya için kültürel ve ekonomik açıdan çok büyük önem taşıdığını belirterek, “Bugün Antalya’mız için çok önemli bir gün. Denizi, doğası, mavisi, yeşili ve benzersiz güzellikleriyle dünyanın göz bebeği, turizmin ve tarımın başkenti olan Antalya’mızın kültür ve sanatın da başkenti olması yolunda hedeflerimizi tek tek gerçekleştiriyoruz. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz Uluslararası Gastronomi Festivalimizde şehrimizin Akdeniz lezzetlerini, Anadolu mutfağı ile harmanlayarak mutfak kültürümüzü  dünya arenasında hak ettiği noktaya getirmek için önemli bir adım atıyoruz” dedi. 
Antalya’nın yerel mahsulleri, zengin gastronomisi, on beşe ulaşan coğrafi işaretli ürünü, doğal ve kültürel zenginlikleri ile büyük bir hazine olduğunun altını çizen Başkan Böcek, “Antalya’mızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi dünyanın en güzel şehri yapan da taşıdığı bu değerlerdir. Şehrimize kazandırdığımız uluslararası gastronomi festivali ile ülke ekonomisine, turizme ve üretime katma değer sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.


Antalya Lezzetleri ile Açılış

Festivalin açılışı da son derece sıra dışı oldu. Başkan Muhittin Böcek ve festivalin konukları kurdele kesmek yerine gastronomi festivaline yakışır bir açılış gerçekleştirdi. Konuklar, Antalya’nın coğrafi işaret almış lezzetleri; Antalya Piyazı, Antalya Serpme Böreği, Antalya Paça Çorbası, Alanya Hülüklü Çorbası, Antalya Kabak Tatlısı, Antalya Turunç Kabuğu Reçeli, Alanya Avakadosu, Alanya Muzu, Finike Portakalı, Manavgat Altın Susamı, Antalya Tavşan Yüreği Zeytini, Alanya Yenidünyası, Korkuteli Karyağdı Armudu ve Antalya Bergamut Kabuğu Reçelinin içinde bulunduğu sunum tabaklarının kapağını açarak festivalin açılışını yaptı.


Belediye Başkanları Buluştu 

Festivalin açılışının ardından lezzetli mutfaklarıyla öne çıkan Antalya, Hatay ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanlarının katıldığı “Şehirlerin Gastronomi Zenginliğini Ön Plana Çıkaracak Tanıtım Çalışmaları” konulu panel gerçekleştirildi. Sözen Grup CEO’su Gökmen Sözen’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Böcek, Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma büyük önem verdiklerini ve tarım ile gastronomiyi birleştirmek için çalışma yapacaklarını belirterek, “Bu kapsamda çok sayıda kooperatifleri destekliyoruz. Yerelden kalkınma anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hayvancılık, arıcılık, köye dönüş projelerimizle çiftçimize, üreticimize destek oluyoruz. Sulama kooperatiflerine enerji desteği sağlıyoruz. Birçok konuda üç gün boyunca düzenlenecek panel ve söyleşilerle fikir alışverişi yapacağız. Önerileri alacağız” dedi. 


Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!