Antalya'da Ocak-Temmuz Aylarında Ziyaretçi Sayısı %17 Arttı

Haberler05 Ağustos 2019
441 OKUNMA
Paylaş

Yılın ilk 7 ayında Antalya'ya gelen ziyaretçi sayısı 8 Milyona yaklaştı. Antalya Mülki İdare Amirliği'nin yayınladığı verilere göre Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında artış sağlandı.

Antalya turizm verilerini değerlendiren AKTOB Bşk. Dr. Erkan Yağcı; "Gelen ziyaretçi sayıları öngördüğümüz gibi kaynak pazarların tamamında ilk 7 ayda  artış sağlandı.  Ana pazarlarımız Rusya Fed. ve Almanya pazar payı açısından yaklaşık % 50 gibi büyük orana sahip.   Rusya Fed. 2019 ilk 7 ayda gelen ziyaretçi sayısı yaklaşık 3 milyon oldu, geçtiğimiz yıla göre % 14 oranında bir fark söz konusu. Diğer ana pazarımız Almanya'dan ise 1.319.000 ziyaretçi geldi ve geçen yıla göre artış oranı % 20, Almanya'nın pazar payı % 16,50.  Almanya Türk turizmi için çok büyük öneme sahip. Dünyanın en büyük kaynak pazar hacmine sahip 3 ülkeden birisi. Bu önem doğrultusunda Almanya'dan ziyaretçi getiren tur operatörleri ile ilişkilerimize özel önem veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda pazar payı oranının daha yukarı seviyelere geleceğini ön görüyoruz.

Büyük kaynak pazarlarımız içinde Polonya % 49 artış ile en büyük artış sağlayan Avrupa Birliği üyesi ülke oldu. Polonya yüksek nüfus oranı ile Antalya Bölgesi için özel önem gerektiren ve büyük potansiyel barındıran bir pazar. Özel marketing  çalışması gereken kaynak pazarlar var. Pazar payı dengesini bu çalışmalarla farklılaştırabiliriz.  İskandinav Pazarı bu yılın en iyi performansa sahip ülkelerinden oldu.  Bu ülkelerden İsveç'ten % 30, Norveç'ten % 67, Finlandiya'dan ize % 10 artış yakalandı. İskandinav Pazarının bu oranlarda artış göstermesini, önümüzdeki yıllara yönelik "geri dönüş" verilerinin alınacağını söyleyebiliriz." dedi. 
 


441 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!