Antalya'da Sadece Yerini Bilenlerin Gittiği Doğa Harikası

Haberler24 Eylül 2019
9.6B OKUNMA
Paylaş

Toros dağlarının eteklerinde yaklaşık 800 rakımında 240 nüfuslu Altınyaka Mahallesi, merkezinde bulunan Pınargözü mesire alanı, çınar ağaçlarının altından çağlayan sularla, yeşilin ve serinliğin buluştuğu noktada günübirlik çok sayıda vatandaşı konuk ediyor.

Tarım Alanlarının Arasındaki Vaha 

Antalya'nın Kumluca ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Altınyaka Mahallesi Pınargözü mesire alanı piknikçilerin vazgeçilmez mekanı haline geldi.

Toros dağlarının eteklerinde yaklaşık 800 rakımında 2 bin 400 nüfuslu Altınyaka Mahallesi merkezinde bulunan Pınargözü mesire alanı, asırlık çınar ağaçlarının altından çağlayan sularla, yeşilin ve serinliğin buluştuğu noktada huzur veren manzarası ile günübirlik piknikçileri konuk ediyor. Yarı yayla konumunda olan Altınyaka, geniş arazileri bulunmamasına rağmen, çok fazla kaynak suyuna sahip bir mahalle olarak biliniyor.

Geniş tarım alanlarının olmadığından kaynak suyu ya balık üretim havuzlarında kullanılıyor ya da derelerden Alakır Çayı'na birleşip denize dökülüyor. Bir de yamaçlarda teraslanmış küçük arazilerde yetiştirilen elma, erik, kaysı, ayva ve kiraz gibi meyvelerin sulanmasında kullanılıyor.

Antalya il merkezinden ve çevre ilçelerden gelen vatandaşlar Altınyaka'da suyun verdiği serinlik ve huzurun altında keyifli bir gün geçiriyor. 

Kaynak: İHA


9.6B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!