Antalya’da Üretiyor, Avrupa Ülkelerine İhraç Ediyor

Haberler27 Eylül 2021
13.9B OKUNMA
Paylaş

Antalya’da 2 yıldır Kaliforniya biberi yetiştiren Ziraat Mühendisi Saide Karataş, mahsullerini haldeki tüccarlar aracılığıyla Balkan, Rusya ve ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Tanesi 250 gram olan Kaliforniya biberinin kilosu 10 ile 12 TL arasında alıcı buluyor.

Antalya'nın Aksu ilçesinde Kaliforniya biberinin çiftçiler tarafından yıllardır yetiştirilip yurt dışına ihraç edildiğini kaydeden ziraat Mühendisi Saide Karataş, Kaliforniya biberini tonaj ve verim açısından avantajlı olmasından dolayı tercih ettiklerini söyledi.

Mahsullerin satışlarının çoğunlukla yurt dışına olduğunu belirten Karataş, “Sarı ve kırmızı renkli Kaliforniya biberlerimiz mevcut seramızda. Çoğunlukla yurt dışına ihraç ediliyorlar. Yurt içinde tüketimi çok fazla değil. Biberlerin bir tanesi 230-250 gram olabiliyor” dedi.

Bu yıl Kaliforniya biber ekiminin 5 Ağustos’ta yapıldığı ve meyve tutumlarının başladığını belirten Karataş, “Her bitkide dört tane ana dal var ve meyvelerimizi onlardan alıyoruz. İçerisindeki filizleri, ana dallar üzerindeki filizleri alıyoruz. Normalde kendi de zaten hava koşullarından, suyun çok fazla olmasında, iklim koşullarından dolayı çiçek dökebiliyor” diye konuştu.


Sıcak dönemlerde Antalya’nın Korkuteli ilçesi gibi daha serin yerlerde sera içerisinde üretim yapan çiftçilerin de olduğunu ifade eden Karataş, bu çiftçilerin hasat zamanlarının geldiğini ve mahsullerini sattıklarını söyledi.

''Kırmızı 10, Sarı 12 Lira''

5-6 Ağustos’ta ektikleri fidelerden aralık ayında ürün almaya başlayabileceklerini belirten Saide Karataş, Kaliforniya biberlerin haldeki fiyatlarıyla ilgili, “Kırmızı Kaliforniya biberinin kilosu halde 10 TL, sarı Kaliforniya biberinin ise 12 TL olduğunu biliyorum. Hakikaten emek çok” şeklinde konuştu.


''Türk Mutfağında Yerini Aldı''

Kaliforniya biberinin D vitamini bakımından çok zengin olduğunu vurgulayan Karataş, “Kaliforniya biberi Türk mutfağında yerini aldı. Pazarlardaki tezgahlarda da görmeye başladım. Çok büyük oluşundan dolayı dolma yapmaya çok uygun değil fakat sote olarak tüketilebiliyor. Tatlımsı bir tadı olduğu için yemek yanında garnitür olarak da tüketilebiliyor” dedi.

Kaynak: İHA13.9B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!