Antalyalı Sürücüler Dikkat! Tüm EDS'ler Devrede!

Haberler21 Ağustos 2020
7.3B OKUNMA
Paylaş

Antalya’da uzun süredir gündemde olan Elektronik Denetleme Sistemi’ne (EDS) entegre edilen tüm kameralar devreye sokuldu. Antalya polisi, trafikte yapılan kural ihlallerini anbean EDS kontrol sistemi üzerinden izleyebiliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmayla faaliyete geçirilecek olan EDS'ye ait kameralar devreye sokuldu.

İhlaller Yansıyor

Yaklaşık 130 milyon TL’ye mal olan sistemle ilgili Hürriyet Akdeniz’e konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Mustafa Nurettin Tonguç, “Araç sürücüsü ve yayaların yaptığı kural ihlalleri anbean EDS kameralarına yansıyor” dedi.


Testler Tamamlandı

Tonguç, şöyle devam etti: “Yüklenici firma ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) yetkileri sistemin denetimini sonlandırmak üzere. Sadece eksik uyarı levhaları tamamlanıyor. Kameraların tamamı test edildi. Antalya polisi, EDS kontrol merkezinden elektronik izleme yapabiliyor.”

Tam Teslim Yapılacak


Ancak sistemin tam teslimi yapılmadığı için sistem üzerinden idari para cezası kesilmesi şu an için mümkün değil. Yakın zamanda tam teslimi yapacağız. Bu sayede kameraların tespit ettiği ihlaller Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından cezaya dönüştürülecek. Bu sürecin içerisinde Büyükşehir Belediyesi’nin hiçbir yetkisi olmayacak.”

EDS Nedir? 

EDS, trafik akışının kontrolü ve ulaşım optimizasyonun yapılması, kent yaşantısının kurallara uygun, belli normatif yapıya kavuşturulması için ve trafikte düzeni bozan araçlardan kaynaklanan kazaların önlenerek can ve mal emniyetinin sağlanması amacı ile geliştirilen bir denetleme sistemidir. EDS, kural ihlali yapan araçların sensörler aracılığı ile tespiti sonrası, görüntü işleme yazılımları ile aracın plakasının tespit edilerek ilgili kanunda öngörülen cezaya tabii tutulmasını kapsıyor.


Kesintisiz Takip

Kameralar aracılığıyla 7/24 görüntülerin kayıt altına alındığı ve fotoğraflandığı sistemde, ihlal resimleri sisteme kayıt ediliyor. EDS ile kırmızı ışık ihlali, park ihlali, hız koridor ihlali, yaya yolu ihlali, hemzemin geçit ihlali, emniyet şeridi ihlali, ters yön ihlali, tercihli yol ve gabari ihlali tespit edilebiliyor. Ayrıca plaka tanıma sistemi de bulunan EDS, sabit kameraların yanı sıra araç üzerinde mobil EDS olarak da ihlalleri tespit edebilecek.

Kaynak: Hürriyet Akdeniz7.3B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!