Antalya'nın 30 Yıllık Sorunu Tarih Oldu

Haberler29 Mayıs 2018
215 OKUNMA
Paylaş

Aksu’nun Çalkaya Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanı ilan edilmesi ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı. Karar bugün Resmi Gazetede yayımlandı. Başkan Türel yaklaşık 30 yıldır Çalkaya’da yaşanan mülkiyet sorununun artık tarih olduğunu belirterek bölgenin Antalya’nın en değerli alanı olacağını söyledi.

Aksu’nun Çalkaya, Hacıaliler, Altıntaş, Kemerağzı, Mandırlar ve Güzelyurt mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmesi ile ilgili karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı.

Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanlar Kurulu tarafından daha önce imzalanan Çalkaya Kentsel Dönüşüm Proje alanları ile ilgili karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalamasının ardından Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Çalkaya, Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı İlan Edildi

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de,  Çalkaya ’da 11726 parsel üzerinde yaklaşık 30 bin vatandaşın tapularındaki şerhlerin kaldırılacağını söyledi. Türel, “Kaç senelik sorun ama iş bilen kadrolar sayesinde bu hizmetleri yapıyoruz. Yaklaşık 30 yıllık Aksu -Çalkaya sorununu çözecek tarihi bir karar alarak, bölgeyi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan ettik. Önce Bakanlar Kurulu ve Başbakanımız imzaladı. Dün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan kararı imzaladı ve kararın yürürlüğe girmesini onadı. Resmi gazetede de yayımlanarak artık hiçbir engel kalmadı” dedi.

“Aksu-Çalkaya Bölgesi Muhteşem Bir Yaşam Alanı Olacak”

Başkan Türel “Yeni bir kentsel dönüşüm projemizi Çalkaya bölgesinde gerçekleştireceğiz. Buradaki amacımız tapularda ki şerhleri kaldırmaya yönelik bir kentsel dönüşüm çalışmasıdır. Bu çerçevede Çalkaya’da vatandaşın kent yaşamında ihtiyacı doğrultusunda sosyal donatı alanları başta olmak üzere, eğitim kurumları, resmi kurumlar, parklar, çocuk oyun bahçeleri, kapalı spor salonları gibi alanlar oluşturularak bu bölge yeni bir yaşam alanına dönüştürülecektir. Şimdi Çalkaya’da da muhteşem bir dönüşüm başlayacak. Çalkaya Antalya’nın en değerli alanlarından bir tanesi olacak” dedi.


215 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!