Antalya'nın İçinde Doğa Harikası Bir Yer!

Haberler07 Ocak 2021

Küresel ısınma, kurak geçen kış ayları ve kaçak sondajlar gibi birçok farklı nedenlerle su miktarında ciddi azalmanın yaşandığı Antalya'nın önemli şelalesi Düden, son yağmurlar ile birlikte çağlamaya başladı. Eşsiz manzarası ve doğa güzelliğiyle dikkat çeken şelale, yerli ve yabancı olmak üzere turistlerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.
 

Yaz- kış binlerce turistin ziyaret ettiği Düden Şelalesi'nde su akışı hızlandı. Son yağmurlarla birlikte şelalenin suyunda ciddi oranda artış oldu. Şelaleyi gezmeye gelen turistler, bol bol fotoğraf çektirdi. Şelalenin üst kısmında başlayıp, akış yönüne doğru yürüyüş yollarında dolaşmayı ihmal etmeyen tatilciler, manzaraya hayran kaldıklarını söyledi. Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle kalabalıktan uzak kalıp doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyen Antalyalıların yanı sıra, tatil için yurt dışından gelen turistlerin de akın ettiği şelalenin görsel güzelliği suyun gür akmasıyla bir kat daha arttı. Yaz aylarına göre su debisinde gözle görülür artışın yaşandığı şelalenin çevresindeki ağaçlar ve doğa, pastel renkleriyle gözlere hitap edip ruhu dinlendiriyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen şelalenin İşletme Sorumlusu Müdür Rıfat Ünal, yılda 1 milyon ziyaretçinin şelaleyi gezip görme imkanı yakaladığını söyledi. Ünal, "Ziyaretçilerimizin büyük çoğunluğu yabancı turistler. Yaz aylarında suyun debisinde tarımsal sulamaya bağlı olarak bir düşüş gözleniyor. Tamamen kesilmesi söz konusu değil. Kış aylarında ise yağmurlar, su akışının daha gür ve dikkat çekici olmasını sağlıyor. İşte bu aylarda tam anlamıyla şelale görünümü kazanıyor. Antalya içinde doğa harikası bir yer" dedi.


Şelaleyi Besleyen Kanala Çöp Atmayın

Düden Şelalesi gibi Antalya için önemli bir turizm noktasının birtakım olumsuzluklardan etkilendiğini anlatan Rıfat Ünal, "Su yaklaşık 40 kilometre kanaldan geçerek şelaleye ulaşıyor. Yol üzerinde vatandaşlar kimi zaman kanala çöp atıyorlar. Bu çöpler buraya kadar iniyor. Büyükşehir Belediyesi olarak temizlemek için elimizden gelini yapıyoruz, fakat çevre duyarlılığı için vatandaşlarımızdan kanala plastik şişe ve çöpler atmamalarını istiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: DHA


 


Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!