Antalya'nın "Lezzet Ustası" Börekçi Tevfik

Haberler30 Eylül 2022
600 OKUNMA
Paylaş

Antalya'nın coğrafi işaretli lezzetlerinden serpme böreğinin mucidi dedesinin izinden yürüyen Tevfik usta, 65 yıldır eliyle açtığı börekler sayesinde Antalya'nın simge gastronomi yüzleri arasında yer alıyor.

Antalya'nın coğrafi işaretli serpme böreğini 1930 yılında ilk defa yapan dedesi Tefik Çalışkaner'in torunu Tevfik Ekizler, henüz 12 yaşındayken ağabeyi Zeki'nin yanında mesleğine ilk adımı attı. Antalya'da "Lezzet ustası börekçi Tevfik" olarak bilinen Tevfik usta, 65 yıldır her sabah dökme fırında pişirdiği börekleri lezzet tutkunlarına servis ediyor. Tevfik ustanın böreklerinin lezzet sırrı kullandığı malzemelerde ve elliyle tek tek serptirerek açtığı hamurda. Antalya'nın gastronomi anlamında simge isimleri arasında yer alan Tevfik ustanın böreklerinin tadına bakmak için ülkenin dört bir yanından lezzet tutkunlarını ağırlıyor. 

"Ben Bıraktığımda Arkamdan Oğlum Geliyor"


Börekçi Tevfik usta, AA muhabirine, dedesinden ustalığı dayısının ve ağabeyinin aldığını ardından da kendisinin bu geleneği sürdürdüğünü söyledi.

Müşterilerinin arasında 40 yıldır gelenler olduğunu aktaran Börekçi Tevfik usta, şunları anlattı:

"Müdavim olan müşteriler var. Onlarla etle tırnak gibiyiz. İstanbul'dan İzmir'den özel olarak gelenler var. Sanat, spor dünyasından geliyorlar, mülki amirler geliyor. Saygı görmek beni mutlu ediyor. Çok sevenim var. Beni sevip sayıp başka illerden gelenleri görünce hoşuma gidiyor. Esnaf olmak kolay değil. Saygınlığı belli bir yere getirirsin ama onu orada tutabilmek çok önemli. Müşteriyi kazanmak zordur ama kaybetmek çok basittir. İşine dikkat etmezsen, müşteriye yüzün gülmezse olmaz."


Sağlığı el verdiği sürece börek açmaya devam edeceğini dile getiren Tevfik usta, "Ben bıraktığımda arkamdan oğlum geliyor. O mesleği sürdürecek. 'Börekçi Tevfik' isminin devam etmesi ve bu dükkanın hiç kapanmamasını istiyorum. Çok şükür sağlığım yerinde. Sürekli ayakta hareket etmem ve ellerimle böreği serptirmek için yaptığım hareketler beni dinç ve diri tutuyor." diye konuştu.

Tevfik Ekizoğlu, dükkanındaki lezzetin 50 yıl önceki gibi olduğuna dikkati çekerek, "Kullandığım malzemeler hep aynı. Şartlar ne olursa olsun hiç malzemeleri değiştirmedim. Hamuru incecik açarsan börek gerçekten börek olur. Pişirmeye de çok dikkat edilmeli. Fırınımı bile hiç değiştirmedim." ifadelerini kullandı.


Kaynak: AA


600 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!