Antalya’ya 250 Milyon Liralık ‘Karma’ Yatırım

Haberler01 Kasım 2020
20.8B OKUNMA
Paylaş

İçerisinde AVM, otel ve konut bulunan Antalya'nın ilk karma projesi Fenix Center, Konyaaltı Liman bölgesinde inşa edilecek. Yüzde 40'ı aşan satış başarısı yakalayan projenin 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor.

2023 yılında bitmesi planlanan Antalya'daki Fenix Center, temeli atıldıktan iki ay sonra yüzde 40'ı aşan satış başarısı yakaladı.
İlk katlarından itibaren Akdeniz manzarası ile öne çıkan karma projenin Almanya, Rusya, Birleşik Krallık ve İsveç gibi ülkelerden alıcıları bulunuyor. 1000 kişiye iş imkanı sağlayan proje tamamlandığında da 500 kişiye de daimi istihdam yaratacak.

Antalya’nın Konyaaltı sahili, liman bölgesinde yapımına önceki ay başlanan “Fenix Center” projesi iki ayda yüzde 43 satış rakamına ulaştı.

Fenix Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp MaviFenix Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Mavi
Antalya'nın ilk karma projesini hayata geçirme vizyonu ile yola çıkan Fenix Yapı'nın ustalık eseri olarak tanımladığı Fenix Center, bünyesindeki suit otel, fashion mall ve rezidans daireleriyle görücüye çıkmıştı.

Temeli 1 Eylül’de atılan proje henüz ulusal lansmana çıkmadan yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi odağı oldu. Proje hakkında İstanbul’da basın mensuplarına bilgi veren Fenix Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Mavi, projeyi şöyle anlattı:

"Sadece Antalya'da yerel medyaya bir duyuru yapmamıza rağmen ilk günden itibaren projemize büyük ilgi var. Rezidans dairesi olarak satışa koyduğumuz 100 civarındaki ünitenin 43 tanesini şimdiden sattık. İnşaatı yeni başlayan ve pandemi belirsizliğinin yaşandığı bir dönemde bu satışlar bizi memnun ediyor.


Metrekare bazındaki satış oranımız ise yüzde 50’yi buldu. Türkiye’den alıcıların yanı sıra başta Avrupalılar olmak üzere dünyanın her tarafından yatırımcıya satış yapıyoruz. Almanya ve Rusya gibi güneşe hasret ülkelerden gelen müşterilerimiz kadar İsveç, Londra ve Körfez ülkelerinden alıcılarımız var.”

Emekli Almanlar Şimdiden Gün Sayıyor

Yaklaşık 250 milyon liralık toplam yatırımla hayata geçecek Fenix Center’ın proje detayları hakkında bilgi veren Eyüp Mavi şöyle devam etti:


"Fashion Mall konsepti ile modanın başkentleri Milano, New York ve Paris gibi kentlerle yarışan defilelere ev sahipliği yapacağız. Bunun için Antalya’nın üst gelir grubu turist potansiyeline uygun bir marka karması hazırlıyoruz.

Suit otel işletmemizle yıllardır ‘her şey dahil’ temasıyla işleyen Antalya turizmine yeni bir açılım getiriyoruz. Geçmişte bizden konut alan bir Alman yatırımcı yılın bir ayında kontunu tatil amaçlı kullansa da geri kalan dönemde dairesi boş durmaktaydı. Şimdi bu projede bizden konut alan bir yatırımcı, boş kalan aylarda dairesini süit otel konsepti ile gelir paylaşımı yaparak kiraya verebilecek.

Bu da iyi bir gelirin yanı sıra dairenin kendini 4-5 yılda amorti etmesi demek. Fenix olarak modellediğimiz bu sistem şu sıralar büyük ilgi görüyor. Yani yılın bir ayı tatil yapan bir yatırımcı geri kalan 11 ayda da bir gelir kazanmış oluyor. Bunu şimdiden planlayan emekli Alman müşterilerimiz bir an önce projenin hayata geçmesi için gün saymaya başladı. Bu sistem, yatırımın geri dönüş hızını da çok artıran bir iş modeli olarak bizi öne çıkarıyor.


Roof Katımızı Dünyaca Ünlü Şefe Ayırdık

2023’ün ilk çeyreğinde tamamlamayı planladığımız Fenix Center’ın en büyük cazibe merkezlerinden birisi Michelin yıldızlı restoranımız olacak. Bunun için dünyaca ünlü şeflerle görüşüyoruz. Hemen hepsi Fenix Center ile kendi markasına katkı sağlamak için bize olumlu dönüş yaptı. Teras katımızda ‘Akdeniz Akşamları’nın en güzel izleneceği köşeyi bu restoran yatırımı için ayırdık. Anlaşma imzalandığı an şefin ismini ve menüsünü kamuoyu ile paylaşacağız.

Bugüne kadar Antalya’nın en özel projelerine imza attığımız için eski işlerimizden daire alan müşterilerimizin birçoğu ‘ustalık eserimiz’ olan bu projede de yer almak istiyor. Bu memnuniyet göstergesi benim için de bir gurur oldu.


İngiliz Yatırımcı Hepsini Almak İstedi

İngiltere'den bir yatırımcı tek seferde projede satıştaki ünitelerin yarısını almak istedi, hatta bize kalan dairelerin tamamını almak için de ayrı bir teklif verdi. Ancak bizden tek tek konut alanları da düşünerek bir seferde bu satışı yapmadık. Projenin sindire sindire ilerlemesi ve hisse alanlara düzenli kazandırması için her yüzde 10’luk satış sonrası fiyatlarda artışa gidiyoruz. Bu da projenin kar grafiğini düzenli olarak yukarı taşıyacak. 440 bin liradan başlayan fiyatlarımız kısa sürede önce 490 bin liraya şimdi ise 590 bin lira yükselmiş oldu. Bu sistemle proje değeri ve fiyatlarımızın da sağlıklı artışı kaçınılmaz oluyor. Metrekare fiyatları olarak da bu dönem hızlı yükselen kurdan daha fazla kazandırıyoruz.

Fenix Center, sadece Antalya’nın değil, Türkiye'nin simge yapılarından biri olacak. Hemen önümüzdeki kendi beach’imizden denize girilebilecek. Artık dünyada bir marka olmuş Konyaaltı Plajı boyunca devam eden bisiklet yolu, yürüyüş alanları ve sahildeki gurme mekanları da buradan başlıyor. Biz bu proje ile Antalya’ya yeni bir mihenk taşı kazandırıyoruz.


Cruise Yolcusu da Geliyor

Hemen yanı başımızdaki Antalya Limanı da projemize değer katacak yeni bir unsur. Yat turizmi ile gelenlerin yanı sıra pandemi sonrası dönemde en büyük cruise gemilerinin de yanaşmaya başlamasıyla varlıklı turistler Fenix Center’daki ünlü markalarımızla buluşabilecek."


20.8B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!