Cumhuriyet'in İzleri Bu Sergide

Haberler25 Ekim 2023
672 OKUNMA
Paylaş

Akdeniz Reklamcılar Derneği (ARD), Cumhuriyet’in 100. Yılında, “Cumhuriyet’i Afişleyen Adam” İhap Hulusi Görey sergisini Muratpaşa Belediyesi ile Antalyalılarla buluşturuyor.

Türkiye’nin ilk grafik sanatçısı İhap Hulusi Görey‘in Cumhuriyet tarihini gözler önüne seren, “Ender Merter” özel koleksiyonu, Türkan Şoray Kültür ve Sanat Merkezi’nde 24 Ekim -10 Kasım günleri arasında sergilenecek. Akdeniz Reklamcılar Derneği olarak Antalya’ya böyle bir değeri getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Akdeniz Reklamcılar Derneği Başkanı Fulya Sarman, “Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nda, Cumhuriyet’le bütünleşen bir ismin, İhap Hulusi Görey’in çok değerli eserlerini Antalyalı sanatseverler ve meslektaşlarımızla bir araya getirmek istedik. Cumhuriyet kokan bu serginin 7’den 70’e herkesin görmesini istiyoruz” dedi. 


ÖZEL BİR KOLEKSİYON
Grafik sanatının yanı sıra Cumhuriyet’in ilk yıllarının izlerini taşıyan özel bir koleksiyonu beğeniye sunacaklarını ifade eden Başkan Sarman, “Sergimizin oluşumunda katkıda bulunan Muratpaşa Belediyesi Başkanımız Ümit Uysal’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Ayrıca, kültüre ve sanata destekleriyle güç veren Antalya’nın lider markaları Ceysu, Lara Barut Collection, Bms Desing Center, Daıkın İlhan Klima Sistemleri ve Ünal Teknik’e bir kez daha teşekkür ederim. Bu değerli sergi Antalya için bir ilk olacak. Cumhuriyet’i Afişleyen Adam’ın bu değerli eserlerini görmek isteyen herkesi sergimize bekliyoruz. 24 Ekim Salı günü saat 18:00’da gerçekleşecek sergi açılışımızda sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız” şeklinde konuştu. 


İhap Hulusi Görey kimdir?
İhap Hulusi Görey, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurumsal kimlik bağlamında dünyada yeni bir yere konumlandıran ilk grafik sanatçısıdır. Sanatçının çalışmaları, günümüzde Ulu Önder Atatürk’ün  vizyonunu görsel olarak anlatan ender bir arşiv niteliği taşımaktadır.  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumsal izdüşümleri,  ilk reklam çizimleri, ilk kitapları, ilk paraları, ilk markaları, Mili Piyango ve okuma yazma seferberliğinin ilk adımı olan “Alfabe” kitabının tasarımı Görey’in emeğiyle bize sunulmuştur.672 OKUNMA
Paylaş
Etiketler
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!