Dünya Sobaları Bu Müzede!

Haberler29 Ağustos 2013
2.2B OKUNMA
Paylaş

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'nca oluşturulan  'Soba Müzesi'ne ilgi her geçen gün artıyor.Geçen Şubat ayında Sobacılar Çarşısı'nda hizmete giren müze, bugüne kadar 16 bin yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırladı. Unutulmaya yüz tutan ısınma aracı soba kültürünün yaşatıldığı müzede, dünya sobalarına da yer verildi. Sobalar "Edebiyat'ta ve Sanat'ta Soba" temasıyla buluşturuldu.
 

Daire Başkanı Adem Akyürek, Antalya'ya 'Soba Müzesi' ile yeni bir turizm öğesi kazandırıldığını belirtti. Akyürek, özellikle küçük çocukların, gençlerin müzeyi gezip, geçmişte içerisinde odun, kömür, tezek yakılarak evlerin ısıtıldığı, etrafında oturulup hoş sohbetlerin yapıldığı, üzerinde ya da fırınında kestane ve patatesin közlendiği, ekmeğin kızartıldığı, çayın demlendiği eski sobaları görmesini istedi.
 

Adem Akyürek, anıların canlandırıldığı müzede, soba çeşidinin artırılması çalışmalarının da sürdüğünü kaydetti. Akyürek, depolara atılıp, çürümeye terk edilmiş eski sobaların gün ışığına çıkarılarak müzeye bağışlanmasını istedi. Akyürek, "Sobayı, sadece bir obje olarak değil, sobanın edebiyattaki sıcaklığını da ziyaretçilerle buluşturuyoruz. Müzede, ateşin ilk çağdan günümüze kadar gelip, nasıl sobaların içine hapsedildiğini anlatıyoruz" dedi.

 2.2B OKUNMA
Paylaş
Etiketler
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!