Genetik Şifreler Antalya'da Çözülüyor!

Haberler29 Ağustos 2013
2.1B OKUNMA
Paylaş

Türkiye'nin ilk özel DNA laboratuvarı Antalya'da açıldı. İlk etapta 5OO kan örneğinin incelendiği laboratuvarda genetik şifrelerin çözülmesi hedefleniyor. Pediatrik Hematoloji ve Genetik Uzmanı Prof.Dr. Duran Canatan, merkezlerinde kan hastalıklarına ve kansere karşı kalıtsal risk analizleri yapılacağını söyledi.

Antalya'da 'Genetik Şifreniz Yaşam Kaliteniz' sloganıyla Türkiye'nin ilk Özel Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi hizmete açıldı. Alanlarında iki uzman Prof. Dr. Duran Canatan ve Prof. Dr. İbrahim Keser, 14 aylık uğraşın sonunda Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat alarak Türkiye'nin ilk kan hastalıkları temelli ve kanser ağırlıklı moleküller genetik laboratuvarını kurdu. İlk etapta 500 kan örneğinin incelendiği merkezde eğitim ve bilgilendirmede yapılıyor. Merkezle artık yurt dışına kan örnekleri moleküller genetik testi için gönderilmeyecek tersine yurt dışından bir çok ülkeden Antalya'ya test için kan örneği gelecek.

TÜRKİYE'DE İLK


Prof. Dr. Duran Canatan, merkezlerinde moleküler genetik alanında DNA dizi analiz laboratuvarı ile genetik hastalıkların klinik tanısı, moleküler genetik yöntemlerle tanı ve genetik danışma hizmetlerinin verileceğini belirtti. Türkiye'de ilk defa böyle bir hizmet verileceğini ifade eden Prof.Dr. Canatan, "Ülkemizde 30'a yakın merkez olmasına rağmen biz tamamen DNA ağırlıklı çalışacağız. DNA şifreleriyle insanların hastalıklarını saptayacağız. Ağırlık olarak klinik ve moleküler genetiği birlikte yürüteceğiz. Çünkü biz klinikte insanların hastalıklarını çok iyi saptarsak, moleküler tarafı da çözüldüğünde tanı koymak kolay olacak" diye konuştu.


2.1B OKUNMA
Paylaş
Etiketler
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!