Kadın Çiftçiler Yarışması Gündoğmuş ve Kepez Etabı Yapıldı

Haberler16 Ağustos 2018
402 OKUNMA
Paylaş

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün kadın çiftçilerin bilgi birikimine katkı sağlamak amacıyla bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Kültür Yarışması Gündoğmuş etabı ile başladı. Kepez etabı ile devam etti. Gündoğmuş birincisi Ayşegül Yılmaz, Kepez ilçesinin birincisi ise Aysel Atik oldu

Kadın çiftçilerin bir araya gelerek sosyalleşmelerinin yanında bilgi birikimine katkı sağlamak, günlük iş tempolarından farklı bir ortamda sosyal bir aktivite ile buluşturmak amacıyla üç yıl önce başlatılan Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Kültür Yarışması’nın 2018 etabı Gündoğmuş’la başladı.  Gündoğmuş finalinde 5 kadın çiftçi mücadele etti. Gündoğmuş Kaymakamı Nursel Karahan, Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren, Yarışmayı Büyükşehir Belediyesi Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürü Bülent Yüksel, yarışmacı aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kadınlara İmkan Sağlanmalıdır

Kadının kırsal alanda en önemli üstlendiği rolün üretim olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi Tarım Şube Müdürü Bülent Yüksel, “Tarımsal üretimin yaklaşık yüzde 50’sini gerçekleştiren kadınlar aynı zamanda kadın istihdamının yarısını oluşturmaktadır. Kırsal alanda kadınların güçlenmesi için kadınların sahip olduğu güçlerin ortaya çıkarılması gerekir. Kadınlarımıza kendilerini gösterebilecekleri her alanda imkanlar sağlanmalıdır” diye konuştu.

Gündoğmuş Birincisi Ayşegül Yılmaz

Gündoğmuş belediye salonunda yapılan yarışmaya katılan 5 kadın çiftçiye gıda, tarım ve hayvancılık ile ilgili sorular soruldu.  Gündoğmuş etabının birincisi Ayşegül Yılmaz, ikincisi Ayşe Çelik, üçüncüsü ise Nimet Gök oldu…

Kepez Birincisi Aysel Atik

Kadın Çiftçiler yarışması Gündoğmuş’un ardından Kepez İlçesi’nde devam etti. Kepez Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yapılan yarışmada 7 kadın çiftçi ter döktü.  15 sorunun sorulduğu Kepez etabının birincisi ise Aysel Atik, ikincisi Safiye Güler, üçüncüsü de Azime Uca oldu. Yarışmada birinci olan 2 bin ikinciye 1200 ve üçüncüye 800 TL para ödülü verildi.

20 Ekim’de Final

Toprağın sultanları kadın çiftçilerin yarışmasına 18 ilçeden 128 kadın çiftçi katılıyor. Kadın çiftçiler, ilk olarak bulundukları ilçede ön elemeye tabi tutuluyor ve ilçe birincisi olmak için yarışıyor. Belirlenen 8 finalist il final yarışmasında birincilik için kıyasıya mücadele veriyor. İl finalinde birinci olan kadın çiftçiye 14 bin Türk Lirası, ikinciye 9 bin Türk Lirası, üçüncüye ise 7 bin Türk Lirası ödül verilecek.  İl Finali 20 Ekim 2018 tarihinde saat 14.00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak. Nazmiye Akkanat ile Ümmüşen Bozkurt 12 soruya doğru cevap verdi. Eşitlik bozulmayınca yarışmacılara yedek sorular soruldu. Üç sorunun iki tanesine doğru cevap veren Ümmüşen Bozkurt 1'inci oldu. Nazmiye Akkanat 2'nciliği, Hatice Dişli 3'üncülüğü elde etti.  Yarışma birincisi Ümmüşen Bozkurt'a 1750 TL, ikinci Nazmiye Akkanat'a bin TL üçüncü Hatice Dişli'ye 600 TL'lik para ödülü verildi.

İl Birincisine 15 Bin Lira

Kadın çiftçilerin yarışmasına 18 ilçeden 133 kadın çiftçi katılıyor. Kadın çiftçiler, ilk olarak bulundukları ilçede ön elemeye tabi tutuluyor ve ilçe birincisi olmak için yarışıyor. 18 ilçe birincisi kadın çiftçi önce Antalya’da yapılacak yarı finale katılacak, kazananlar ise büyük finalde yarışmaya hak kazanacak. Belirlenen 8 finalist il final yarışmasında birincilik için kıyasıya mücadele verecek. İl finalinde birinci olan kadın çiftçiye 15 bin Türk Lirası, ikinciye 10 bin Türk Lirası, üçüncüye ise 7 bin 500 Türk Lirası ödül verilecek.  İl Finali 7 Ekim 2017 tarihinde saat 14.00’da Atatürk Kültür Merkezi Perge Salonu' da yapılacak.


402 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!