Kepez’in Sosyal Bilimler Lisesi Açıldı

Haberler10 Haziran 2018
419 OKUNMA
Paylaş

Kepez Belediyesi’nin arsa tahsisini gerçekleştirdiği, hayırsever Mustafa Yılmaz’ın anne ve babasının ismini taşıyan 24 derslikli Neriman-Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi törenle açıldı.

Göreve geldiği günden bu güne eğitime olan desteği ile ilçeye yüze yakın okul kazandıran Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bir eğitim kurumunun daha açılmasına öncülük etti. Kepez Belediyesi’nin arsa tahsisini gerçekleştirdiği, hayırsever Mustafa Yılmaz’ın anne ve babasının ismini taşıyan 24 derslikli Neriman-Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi törenle açıldı.  Neriman-Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi’nin açılışına Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Antalya Milletvekilleri Gökçen Özdoğan Enç, Mustafa Köse, CHP’li Devrim Kök, MHP’li Mehmet Günal, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez İlçe Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş,  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin ile çok sayıda davetli katılım gösterdi.

Oğlunu Alnından Öptü

Neriman-Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi’nin açılış konuşmasını Erol Yılmaz yaptı. Duygu yüklü bir konuşma ile konuklara seslenen Erol Yılmaz, “Bana sekseninci yaşımda dünyanın en mutlu insanı olma onurunu veren oğlumun tertemiz alnından öpmek istiyorum” diyerek, kürsüden inerek, hayırsever işadamı oğlu Mustafa Yılmaz’ın alnından öptü.

Yılmaz’dan Tütüncü’ye Teşekkür

Babasından sonra kürsüye çıkan ve okul yaptırmaya nasıl karar verdiğini anlatan hayırsever işadamı Mustafa Yılmaz“Annemi kaybettiğimin ertesi günü onun ismini ölümsüzleştirmek ve onun adına bir eser yapmaya karar verdim . Bu fikrimi de Kepezimizin çok kıymetli belediye başkanı sevgili dostum Hakan Tütüncü ile paylaşınca, kendisi de bana özellikle kepezimizde sosyal bilimler lisesine ihtiyaç olduğunu söyledi. Bende ‘Tamamdır başkanım ben her şeyi ile bitirmeye hazırım’ dedim ve birlikte eylem planımıza başladık. Bu okulu inşa edebilmek için bir de arsa gerekliydi. Ben huzurlarınızda arsa tahsisini sağlayan Hakan başkanıma bir kez daha şükranlarımı ifade ediyorum” dedi. Mustafa Yılmaz, arsa tahsisi, protokol işlemleri ve inşası jet hızıyla tamamlanan okulun aslında 2 ay önce tamamlandığını, açılış için okula ismini verdiği annesinin seneyi devriyesi olan 9 Haziran tarihini beklendiğini söyledi. 

Tütüncü, “Kepez’e Bir Eğitim Kurumu Daha”

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, Kepez’e bir eğitim kurumu  daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Geçtiğimiz yıl Neriman-Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi için güzel bir girişimde bulunduklarını hatırlatan Başkan Tütüncü, “Okulumuz için arsa tahsisini yapmamızın ardından 6 aylık zaman diliminde okulun yapımı bitti. Mustafa beye katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Antalya’da eşine ve benzerine çok az rastlanır bir okulu eğitimimize kazandırdı. Bunun tamamını kendi imkanları ile rızayı ilahi gözeterek, merhum annesinin ve babasının ismini yaşatmak için yaptı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. “ dedi.

Kök, “Gençlerin Yüreğine Dokunacak”

“Bugün çok önemli bir hayrın içinde bulunduk” diyerek sözlerine başlayan CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök’de,” Neriman teyze bu okulun vesilesi ile binlerce gencimizin yüreğine dokunacak. Sadece bizim ülkemizde değil uygar bir ülkede eğitim çok önemli bir sorundur. Bir çok okulun yanına bir yenisini daha eklediği için Mustafa Yılmaz’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türel, “Antalya’yı Yaşamak”

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’de konuşmasına hayırsever iş adamı Mustafa Yılmaz’ı tebrik ederek başladı. Önemli olanın Antalya’da yaşamak değil, Antalya’yı yaşamak olduğunu belirten Başkan Türel, “Bu memleketten kazandığını, bu memlekete sosyal sorumluluk duygusu ile geri döndüren hayırsever iş adamlarımız aslında Antalya’yı yaşayan dostlarımız. Mustafa Yılmaz’da buna çok önemli bir örnek. “ dedi.

Vali Karaloğlu, “Tekli Eğitime Geçilecek”

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da, 2019 yılında okullarda tekli eğitime geçileceğini bildirdi.  Bu projeye başlandığında Antalya’da bin ilave dersliğe ihtiyaç olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, “Hayırseverlerimizden Allah razı olsun. Antalya, Türkiye genelinde en hayırsever illerden bir tanesi. Milli Eğitimimiz ve hayırseverlerimiz sayesine 2019 yılında Antalyamız tekli eğitime geçmeye hazırlanıyor” dedi. Vali Karaloğlu, hayırsever Mustafa Yılmaz’ı da tebrik etti.

Çavuşoğlu, “Kepez eğitim anlamında önemli yerlere geldi”
 

Açılış töreninde konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise eğitime büyük katkıları olan hayırsever iş adamı Mustafa Yılmaz’a teşekkür etti. Bakan Çavuşoğlu, okullaşma oranında istenilen hedeflere hızlı bir şekilde ulaşıldığını, nüfusa göre hayırsever sayısı bakımından Antalya’nın, Türkiye’de birinci sırada olduğunu belirtti. Antalya’da bir haftadır en çok eğitime vakit ayırdıklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Ne mutlu ki, bize böyle bir yerde siyaset yapıyoruz” dedi. 2023 yılında Türkiye’nin her alanda başarılı olacağına ve yeni bir proje üzerinde çalıştıklarına  değinen Bakan Çavuşoğlu, “Antalya’ya inşallah büyük bir teknoloji vadisi kuracağız. Tüm araştırma geliştirmelerin olduğu, 5 milyon insanın çalışıp, yaşayacağı bir şehirden bahsediyoruz. Çalışmalara başladık” diye konuştu. Başta Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü olmak üzere Kepez’de eğitime katkı koyan herkesi kutlayan Bakan Çavuşoğlu, Antalya’nın bir eğitim şehri olması için hükümet olarak çalıştıklarını, Tütüncü ve ekibinin Kepez’i, eğitim anlamında önemli yerlere getirdiğini ifade ederek, okulun hayırlı olmasını temenni etti.

Arsa ve Protokol İşlemleri de Jet Hızında Yapıldı

Açılış töreni, protokol tarafından kesilen açılış kurdelasının ardından, hayırsever ailenin konuklara verdiği iftar yemeği ile devam etti. Arsa ve protokol işlemleri Kepez Belediyesi tarafından jet hızıyla tamamlanan ve geçtiğimiz Ağustos ayında temelleri atılan lise, yaklaşık altı ayda tamamlandı. Kepez Belediyesi’nin arsa tahsisini gerçekleştirdiği, hayırsever Mustafa Yılmaz’ın anne ve babasının ismini taşıyan 24 derslikli Neriman-Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi, Kepez’de donanımlı bir eğitim kurumu olarak bir sonraki eğitim öğretim yılında ilk öğrencilerini kabul edecek. Kepez Belediyesi’nin, Ahatlı Mahallesi 3168 sokakta meclis kararı ile tahsis ettiği 4 bin 029 m2’lik arsaya inşa edilen Neriman-Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi, hayırsever Mustafa Yılmaz’ın ailesinin adını yaşatarak binlerce gence eğitim verecek.


419 OKUNMA
Paylaş
Etiketler
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!