Kepez'den Köy Okuluna Bilişim Sınıfı

Haberler07 Haziran 2018
269 OKUNMA
Paylaş

 

Kepez Belediyesi 50 okula bilişim sınıfı projesi kapsamında 29. bilişim sınıfını ilçeden 16 kilometre uzaklıktaki Odabaşı İmam Hatip Ortaokulu’na açtı.

Kepez’in eğitim standartlarını yükselten birçok projeye imza atan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez Belediyesi’ne 16 km uzaklıktaki köyden mahalleye dönüşmüş Odabaşı’nda bulunan Odabaşı İmam Hatip Ortaokulu’nun bilişim sınıfının açılışını yaptı. Bilişim sınıfında sadece ödev yapma, internetle dünyaya açılma işlevinin çok ötesini amaçladıklarını vurgulayan Başkan Tütüncü,  kodlama ve robotik merkezle entegre edilecek öğrencilerin 3 boyutlu tasarımlar, yazılım ve robot yapabileceğini söyledi.

 

Bilişim eğitimleri tümlenecek

İsteyen her öğrenciye kodlama eğitimi vereceklerini belirten Başkan Tütüncü, “Nasıl İngilizce, Fransızca, Arapça gibi dilleri bilmek bir insanı birden fazla insan yapıyorsa, modern çağın en önemli dili olan kodlama eğitimi vereceğiz. Bu eğitimi alanlar robot yapabilecekler” dedi. Güzel bir robotik merkez kurduklarını belirten Tütüncü, tüm bilişim sınıfı açma hizmetlerini tümleyen bir çalışma ürettiklerini açıkladı. Bilişim sınıflarında çocuklara basit kodlamalar yaptıracaklarını belirten Tütüncü, kodlama merkezinde bu çalışmaların daha da gelişmesini sağlayacaklarını söyledi.

Vizyonumuzu geniş tutalım

Temeli 1,5 yıl önce atılan okulun yapılış hikayesini anlatmayı bir kenara bırakan Tütüncü, farklı bir vizyondan bahsetmek istediğini söyledi. Bu vizyonu özellikle öğretmenlerin çok iyi kavraması gerektiğini belirten Tütüncü, şöyle konuştu; “ Odabaşı’ndaki çocuklarımız robot yapsınlar, yazılım geliştirsinler, 3 boyutlu tasarım yapsınlar diyorum. Bu tasarımları fiile geçirsinler, 3 boyutlu yazıcılardan çıkartsınlar diyorum. Biz nazarımızı sonsuzluğa dikiyoruz ve gerektiğinde de büyük ölmek gerek diyoruz. Kepez’in tüm çocukları robot yapsın. Teknolojiyle başka bir içli dışlı olsun diyoruz. Kepez in uzak mahallelerinde de mahrumiyet bölgesi olarak görülen buralardaki çocuklarımız da bu imkanlara sahip olsun diyoruz.”

 Yeni Çalıkuşları çıkaralım

Çocukluk yıllarında televizyonda izlediği ünlü türkücü İbrahim Tatlıses’in bir soru üzerine; ‘Urfa’da Oxford vardı da biz mi okumadık’ cevabını hatırlatan Tütüncü, “Doğru, Urfa’da Oxford yoktu, onlar okuyamadı. Köy çocukları da dünyaya entegre olabilecek imkanları olsunlar diyorum. Bu heyecanımızı öğretmenlerimiz de paylaşacaklar. Böylelikle düne göre köy olan buralarda önemli başarılara imza atalım, yeni Çalıkuşlarının çıkmasını sağlayalım” diye konuştu. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün konuşmasının ardından kurdele kesimi ile Odabaşı İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri de bilişim sınıfına kavuştu.  


269 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!