Kepez’den Uluslararası Mimarlık Yarışması

Haberler19 Aralık 2018
472 OKUNMA
Paylaş

Kepez Belediyesi'nin, Antalya doğumlu ‘bilge mimar’ Turgut Cansever hatırasına 2014’ten beri ulusal alanda düzenlediği Mimarlık Ödülleri, 2019’dan itibaren uluslararası bir nitelik kazanacak.

Kepez Belediyesi'nin, Mimarlar Odası (MO)Antalya Şubesi’nin danışmanlığında 2014’den beri gerçekleştirdiği Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri, bir belediyenin mimarlık alanında ödül vermesi adına ilk ve tek olma özelliğini taşıyor. 

Mimarlık çevrelerince de büyük takdir toplayan ve heyecan oluşturan Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri, 2019’dan itibaren uluslararası düzeyde yapılacak. Mimarlık yarışmasını Antalya’ya armağan eden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bu yıl 4.’sü düzenlenen Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Yarışması’nın ödül töreninde yaptığı konuşmada, yarışmayı uluslararası boyuta taşıyacaklarını açıklamıştı. Bu kapsamda yarışmanın  ‘Uluslararası Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri’ ismiyle düzenlenmesi için hazırlanan yönetmelik taslağı geçtiğimiz aylarda Kepez Belediye Meclisi’nde kabul edildi. Uluslararası Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri 2019’un düzenlenmesi amacıyla Kepez Belediyesi ile Mimarlar Odası Antalya Şubesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Belediyenin başkanlık toplantı salonunda gerçekleştirilen imza töreninde bir konuşma yapan Başkan Hakan Tütüncü,  “4 yıldan beri düzenlediğimiz Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri, ilk defa bir belediyenin mimarlık alanında ödül vermesi adına ülkenin belediyecilik tarihine geçmiş oldu.” dedi.    

Ulusaldan Uluslararasına

Belediyecilerin, mühendislerin ve mimarların şehre yön verdiğini belirten Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu anlamda meseleyi ele aldığımız vakit, şehrin daha estetik değerlerle buluşması ve mimarlığın geliştirilmesi için yerel yönetim olarak ne yapabiliriz diye düşündük.  Bu kapsamda aklımıza yapabilecek işlerin içerisinde en önemlisinin Türkiye’deki parlak mimari fikirleri ödüllendirmek olduğu geldi.

Bu hakikat üzerinden giderek Mimar Turgut Cansever’in hatırasına güzel bir ulusal alanda mimarlık yarışmasını 2014’te başlattık. Şimdi 2019’a geldik. Yarışmada artık bir sıçrama oluşturmalıyız dedik ve yarışmayı uluslararası boyutta düzenlemeye karar verdik.  

Bu kararı alırken, dünyanın dört bir yanındaki mimar ve mühendislerin eserlerinin Antalya’ya gelecek olmasının çok yerinde bir davranış olacağını düşündük.”


472 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!