Kitap ve Oyuncak Müzesi Açıldı

Haberler08 Haziran 2018
336 OKUNMA
Paylaş

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye model olacak bir sosyal projeyi daha hayata geçirdi. Antalya’da bir ilk olan Büyükşehir Belediyesi Kitap ve Oyuncak Müzesi, Etiler Mahallesi’nde Başkan Menderes Türel tarafından törenle hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, açılışta yaptığı konuşmada, “Çocuklar bizim umudumuz, mutluluğumuz, geleceğimizdir. Bu anlayışla çocuklarımıza iyi bir eğitim ve gelecek sağlamak için boş durmuyoruz. İnsan odaklı projeleri hayata geçiren öncü belediyelerden biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İşte bu Kitap ve Çocuk Kütüphanesi de bu projelerden birisidir” dedi. 

‘İnsanın Çocuk Olası Geliyor’

Bu kütüphanenin bilindik diğer kütüphanelerden farklı olduğunu belirten Türel, “Çocuklarımızın hoşça vakit geçirebileceği, eğleneceği, eğitim alacağı, hikayeler okuyup, canlandıracağı, ödevini yapabileceği, internet imkanından faydalanabileceği, etkinlik yapabileceği özel odaları ile yine model olacak bir proje. Bu projeleri görünce ne yalan söyleyeyim insanın çocuk olası geliyor” diye konuştu.

Başkan Türel şöyle devam etti: “Masal odasında bir sesli hikaye dinleyebilirsiniz. İçeride bir de Mars’a yolculuk odası var. Uzay aracına binip kendinizi Mars’ta hissediyorsunuz. Bizim zamanımızda Uzay Yolu diye bir dizi vardı. Biz diziyi izlerken kurduğumuz hayallerin şimdi gerçeğini yaşayacaksınız. Kitap ve Oyuncak Kütüphanesi’ni kurarken, Antalya’da oyuncaksız çocuk kalmasın, kitap okumayan çocuk kalmasın, hayal gücü gelişen, mutlu çocuklar yetiştirelim düşüncesi ile hareket ettik. Her kitap alana bir de oyuncak vererek kitap okuma alışkanlığını da kazandırıyoruz. Hatta kullanmadığınız oyuncukları ve kitapları kütüphanemize bağışlayarak başka ihtiyaç sahiplerine de ulaştırabilirsiniz.” 

‘Çocuklar Çok Sevecek’

Kitap ve Oyuncak Kütüphanesi’nin üyelik sistemi ile hizmet vereceğini ifade eden Türel, şu bilgileri verdi: “7 den 70’e tüm vatandaşlarımızın okuyabileceği her çeşit kitap bulabilecekleri ayrıca bilgisayar kullanabilecekleri bir ortam mevcut. 2-14 yaş arası öğrencilerimiz fen bilgisi derslerini burada 3D gözlüklerle daha keyifli yapacak. Çocuklarımız etkinlik sahnesindeki oyunmatikten oyununu seçip senaryoları canlandırabilecek. 3 boyutlu görsellerle deniz canlılarını yakından tanıma imkanı bulacak. Bir de Keloğlan Odası var. Keloğlanla yan yana kitap okuyabilecekler. Çocuklar burayı çok sevecek. Anne babaları buradan zor alıp götürecek.”

Başkan Türel Masal Okudu

Başkan Türel konuşmasının ardından Kitap ve Oyuncak Kütüphanesini gezdi. Çocukların sevgi çemberine aldığı Türel, oyunlarına ve sevinçlerine ortak oldu. Çocuklarla birlikte masal okuyan Başkan Türel, tüm çocukları kütüphaneyi görmeye davet etti.


336 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!