Lybroton Kome Antik Kenti Ziyarete Açıldı

Haberler21 Eylül 2018

Zeytinyağının merkezi olarak bilinen ve 2 bin 200 yıllık geçmişe sahip Lyrboton Kome Antik Kenti, 4 yıllık kazı çalışmalarının ardından gün yüzüne çıkartılarak, törenle açıldı.

Kepez Belediyesi öncülüğünde, Antalya Müzesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile 4 yıllık çalışmanın neticesinde gün yüzüne çıkartılan antik kentin açılışına; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse ve Kemal Çelik, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, İl Kültür Müdürü İbrahim Acar, Müze Müdürü Mustafa Demirel,  Prof. Dr. Nevzat Çevik ve ziyaretçiler katıldı.

Çevik: “Tarihimize sahip çıkacağız”

Antik Kentin açılış konuşmasını Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Prof. Dr. Nevzat Çevik yaptı. 2 bin 200 yıl önce kurulan ve bugün gün yüzüne çıkarılan tarihi kent hakkında bilgiler veren Prof.Dr. Çevik, kentin Arete adında bir kadın tarafından kurulduğunu, zeytinin ve zeytin yağının tarihe nasıl yolculuk yaptığını anlattı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye teşekkür eden Çevik,  “Emanet aldığımız bu miraslarımıza hep beraber sahip çıkacağız. Koruyup kollayıp, geleceğimize emanet etmeliyiz” dedi.

Tütüncü: “4 yıllık çalışmanın ürünü”

Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, 2200 yıllık tarihi Lyrboton Kome Antik kentinin 1. etabını tamamlamış olmanın mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi. Antik kentin varlığından 2011-2012 yılında haberdar olduklarını belirten Başkan Tütüncü,”Öncelikle burayı nasıl sahiplenebiliriz? Bu mirasa nasıl sahip çıkabiliriz? Bunu Antalya turizmine, kültürüne nasıl armağan edebilirizin arayışı içerisine girdik.  2014 seçimlerinin önünde Büyükşehir belediye başkanımız ile yapmış olduğumuz istişare neticesinde burayı güzel bir arkeopark olarak halkımıza kazandırmalıydık. Seçimlerin ardından da Lyrboton Kome’nin hayata geçirilme sürecini başlattık” diye konuştu.

"Nereden gireceğimizi bilemedik"

Lyrboton Kome’ye yapılan ilk keşfi de anlatan Başkan Tütüncü, “Kuvvetli bir yağmurun ardından antik kente geldik. Nereden gireceğimizi de bilememiştik. Yol yoktu. Üzerinde bitki kirliliği, çalıların altında arkamızdaki tarih gizlenmiş durumdaydı. Azmettik, gayret ettik. Yaklaşık 4 yıldır bu tarihi mirası ortaya çıkarmak için büyük bir çabanın, uğraşın ve gayretin içerisinde olduk. Bugün gelinen nokta da bu şehrin ana hatları ile çarşısıyla, tapınaklarıyla, evleriyle, zeytin işlikleri ile hepsini kazarak gün yüzüne çıkartmış olduk. Restorasyon, renovasyon gibi bu işlikleri hayata kazandıracak tanıtım merkezini de burada 2. Etap olarak, bir arkeopark olarak düzenliyoruz. “ dedi.

Zeytinin Tarih Yolculuğu

Tarih kitapların da zeytinin çok önemli bir bitki olarak  yer aldığına da değinen Başkan Tütüncü, “Zeytin kutsal kitaplar da üzerine yemin edilmiş, kutsal bir meyve olduğu zikredilmekte. Yeryüzünde insanlığın zeytin ile nasıl tanıştığına baktığımız zaman ise; Lübnan ve Suriye taraflarında zeytinin insanlık tarafından öğrenildiğini gösteriyor. Zeytinin Antalya’da hikayesi çok daha büyük. İnsanlık zeytini önce yiyecek maddesi olarak öğrenmemiş, yakıt üretilecek bir bitki olarak görmüş. Yağını çıkartmış, kandillerde yakmış aydınlanmış. Zeytin yağını çıkartırken, aslında hamurunun  savunmada kullanılabilecek bir unsur olduğunu görmüş. Mancıklıklar da yakmış, düşmanın üzerine atmış. Kazıdıkça ne hikayeler çıkıyor. Antalya zeytinde Eğe’den çok daha fazla derin tarihe sahibi, o zaman bu şehri bir arkeopark haline dönüştürmemiz gerekiyor. Zeytinin yolculuğunu Akdeniz’deki, Antalya’daki kısmını çok daha iyi bir şekilde anlatmamız lazım diye düşündük.”

DokumaPark’a Zeytin Müzesi geliyor

Zeytinin bu yolculuğunun çok daha korunaklı bir yerde anlatılması gerektiğini belirten Başkan Tütüncü bir müjde vererek konuşmasına devam etti. Başkan Tütüncü, “Tarihimize ışık tutacak çok güzel bir zeytin müzesi yapmamız gerekiyor. Buradan elde ettiğimiz kazanımlarımızı da içine katarak 2019 yılında DokumaPark’ta Türkiye’nin en güzel ‘Zeytin Müzesi’ni açacağız. Zeytin Müzesi burayı,  burası da zeytin müzesini tamamlayacak. Turizme de katkı sağlayan bir yol olacak. Bu hayali birlikte yola düşürdüğümüz Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’e, destek ve katkılarından dolayı teşekkür ederim. Bu antik kentin şehre maal olması, şehir tarafından gezilebilmesi, görülebilmesi, buranın çok daha bilinebilir bir hale gelmesi noktasın da  en önemli katkı da; Antaya’nın3. Etap tranvay hattı olacak. Buraya ulaşımı da kolaylaştıracak. Lyrboton Kome Antalya ile çok farklı bir şekilde buluşacak. Antik kentte, 2. Etap arkeopark çalışması olacak ve ziyaretçilerimiz buraya gelecekler. “ diye konuştu.


Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!