Müzebüs’ün Yeni Durağı Antalya

Haberler11 Şubat 2019
796 OKUNMA
Paylaş

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objeyle Türkiye’nin her yanındaki öğrencilerle buluşan Müzebüs, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başladı. Bu eğitim ve öğretim yılında 28 ilde 130 okulu ziyaret edecek olan Müzebüs’ün yeni durağı Antalya olacak.

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Yeni eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başlayan Müzebüs, Antalya’nın Alanya ilçesindeki öğrencilerle buluşacak.

Müzebüs’ün Antalya turu, 11 Şubat tarihinde Obaköy Ortaokulu ile başlayacak. Müzebüs, 12 Şubat tarihinde Hacıkadiroğlu Ortaokulu’nu, 13 Şubat tarihinde Ayşen-Cengiz Urfalıoğlu Ortaokulu’nu ve 14 Şubat tarihinde Mahmutlar Ortaokulu’nu ziyaret edecek. Müzebüs, son olarak 15 Şubat tarihinde Toslak Ketenlik İlk ve Ortaokulu’na konuk olacak.

Müze Görmeyen Çocuk Kalmayacak


Yola çıktığı günden bu yana  2.214 okulun 479.150 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.


796 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!