Normale Dönüş Planı: Düşük ve Orta Riskli Şehirlerde Sokağa Çıkma Yasağı Kaldırıldı, Kafeler Açılıyor

Haberler01 Mart 2021
1.5B OKUNMA
Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sona erdi. Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Erdoğan kademeli normalleşme planını açıkladı. 

Erdoğan açıklamasında risk haritasına değinerek "100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illerimizi sınıflandırdık. 81 vilayetimizi renklere ayırdık. Her hafta risk durumuna göre değerlendirilecek. Valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıha kurumuzu yeni düzenlemeler girecektir.

İlleri mavi-sarı-turuncu-kırmızı diye sınıflandırdık. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek" ifadelerini kullandı.


Tedbirlerin sıkılaştırılması da gevşetilmesi de tamamen salgının seyriyle ilgilidir. Salgın artış eğilimine girdiği yerlerde kısıtlamalar yeniden sıkılaşabilecek.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha devam edecek.

Ülkenin tamamında süren 21.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma kısıtlaması sürecek.


Restoran ve Kafeler Açılıyor

Okullar tüm okul öncesi eğitim kurumları ilkokullarda 8. 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli ülkelerde eğitim, öğretime başlanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece liselerde yüzyüze sınavlarda yapılacak.

Restoranlar, kafeler, çok yüksek riskli iller dışında, sabah 07.00 ile 19.00 arasında yüzde 50 kapasite ile faaliyetlerini sürdürebilecektir.


65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımız için düşük ve orta riskli illerimizde düzenleme kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma süresi artırılacaktır.


1.5B OKUNMA
Paylaş
Etiketler
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!