Perseid Meteor Yağmurunu Antalya'da En İyi İzleyebileceğiniz Yerler

Haberler12 Ağustos 2019
9.6B OKUNMA
Paylaş

Gökyüzü bu gece ve yarın gece görsel bir şölen yaşatacak. Gece boyunca saatte 80 gök taşı görmeniz mümkün. 

Halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak da bilinen gök taşı yağmuru hakkında konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Gök Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, "Perseid gök taşı yağmuru her yıl yaklaşık olarak 23 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşir. Maksimum meteor yağmuru ise 12 ve 13 Ağustos geceleri olur. Bu kalıntıların kaynağı olan Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı 133 yıllık bir döneme sahiptir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Gölbaşı, "Gözlem sırasında takımyıldızı doğrultusuna (Kuzeydoğu yönünde) bakılması gerekiyor. Çünkü gök taşları sanki bu takımyıldızından geliyormuş gibi görünür. Bu doğrultuda kolaylıkla tanınabilen Cassiopea (Koltuk) takımyıldızı da bulunuyor. Bu nedenle Küçük Ayı Takımyıldızının biraz doğusunda yer alan Cassiopea doğrultusuna bakmak da yeterli olacaktır" dedi.

Peki En Net Nasıl Görebileceğiz?


Gök taşı yağmurunu izlemek için herhangi bir alete gerek olmadığını, ışık kirliliğinin olmadığı her yerden izlenebileceğini belirten Prof. Dr. Gölbaşı, 15 Ağustos’ta Ay’ın Dolunay evresinde olması sebebiyle sönük gök taşlarının zor görüleceğini söyledi. Ay'ın konum değiştirmesiyle beraber gök taşları net olarak 03:30'dan sonra görünmeye başlanacak.

Neden Perseid Gök Taşı Yağmuru Olarak Adlandırıyoruz?


Kozmikanafor'da yer alan bilgiye göre, Dünya’nın yörüngesi ile kesişim noktası olan doğrultuda Perseus takım yıldızı yer alıyor, bu sebeple bu gök taşı yağmuru 'Perseid gök taşı yağmuru' olarak adlandırılıyor.

Perseid Meteor Yağmurunu Antalya'da En İyi İzeyebileceğiniz Yerler

Olimpos/Çıralı


Adrasan

Mazıdağı Seyir Terası

Falcon Manzara


Karaalioğlu Parkı

Kepez Balkon

Varyant Seyir Terası


Feslikan Yaylası

Saklıkent (Saklı) Yaylası

 


Kaynak:1


9.6B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!