SunExpress, Antalya’dan Uçuş Düzenleyen İlk Havayolu Oldu

Haberler01 Haziran 2020

Covid-19 salgınının yayılımını önlemek amacıyla getirilen seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından 1 Haziran itibarıyla iç hat uçuşlarına yeniden başlayan SunExpress, ana merkezi Antalya’dan gerçekleştirdiği ilk uçuşla Antalya’dan operasyon düzenleyen ilk havayolu oldu. Havayolu, ilk uçuşa özel pistte su takı seremonisi düzenledi.

 

Antalya’nın ana taşıyıcısı SunExpress, 1 Haziran’da İzmir ve Antalya arasında gerçekleştirdiği XQ9090 sefer sayılı uçuş ile yasakların ardından Antalya operasyonlarına başlayan ilk havayolu oldu.

Yeniden başlayan iç hat uçuşları çerçevesinde İzmir ile Antalya arasında günde 2 sefer düzenleyen havayolu, Antalya’dan Adana’ya haftada 5, Diyarbakır’a haftada 4, Gaziantep, Trabzon ve Van’a haftada 2, Samsun ve Kayseri’ye haftada 1 kez uçuş sunacak.


Misafirlerinin ve uçuş ekiplerinin sağlıklı ve emniyetli seyahati için ulusal ve uluslararası sağlık ve havacılık otoriteleri ile iş birliği içinde gerekli tüm önlemleri alarak yeniden uçmaya başlayan SunExpress, tüm uçuşlarında maske ile seyahat etme kuralının yanı sıra teması azaltmak adına kabin içi hizmetlerini de bu doğrultuda güncelleyerek operasyonlarına başladı.

Kurallar gereği, dizüstü bilgisayar, el çantası, evrak çantası ve bebek eşyaları dışında kabine hiçbir el bagajı kabul etmeyen havayolu, tüm uçuşlarında yolcularına dezenfektan mendil dağıtıyor.

Bunlara ek olarak, SunExpress uçaklarında düzenli olarak uluslararası otoriteler tarafından etkisi kanıtlanmış dezenfeksiyon işlemleri uygulanmaktadır. Tüm uçaklarda ameliyathanelerde kullanılan HEPA filtreleme sistemi mevcuttur ve bu filtreler, koronavirüs de dahil olmak üzere bilinen tüm virüslere karşı yüzde 99’luk bir başarı oranı ile uçak içindeki havayı her üç dakikada bir sürekli olarak temizlemektedir.


Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği ‘Hayat Eve Sığar’ projesi kapsamında Türk vatandaşlarının iç hat uçuşlarına kabulü HES kodu ile sağlanıyor. Havayolu geçtiğimiz günlerde, HES kodu sorgulamalarında uçuşa elverişli olmadığı tespit edilen yolcuları uçuşlara kabul etmeyeceğini duyurdu.


Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!