Tour Of Antalya Köprülü Kanyon - Antalya Etabı İle Başladı

Haberler21 Şubat 2019
762 OKUNMA
Paylaş

Tour Of Antalya powered by AKRA, 21 ülke ve 28 takımdan 165 sporcu ile start aldı. Saat 12.00’de Köprülü Kanyon’dan bisikletçiler Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ile Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit’in damalı bayrağı sallamasıyla 141 km.’lik zorlu etaba başladı.

Startan hemen sonra Wiggins Lecol takımından James Fouche atak yapıp tek başına pedal basmaya başladı. Onun hemen ardından Akros – Thömus takımından Jonas Döring ön grupta koşan rakibine yetişmeye çalıştı. Uzun süre bu ikili pedal basmaya devam etti.

15. Kilometrede Kaza Oldu 

Köprülü Kanyon’un çıkısından sonra ön gruba yetişmeye çalışan ana gruptaki bisikletçilerden beş altı kişilik bir grup pedalların birbirine sürtmesiyle yere düştü. Ancak tedavileri çok hızlı şekilde ayakta yapılan sporcular tekrar grubu dahil oldu.


Etabın 48.3 kilometresi geride kalırken ilk prim kapısı da geçildi. Aspendos geçilirken Wiggins Lecol takımından James Fouche çizgiyi birinci geçen sporcu oldu. Bu sporcuyu Club de la Defense takımından Jeremy Morel takip etti. Üçüncülüğü de Astana takımından Dinmukhammed Ulysbayev elde etti. Prim kapısı geride kalırken grup Antalya’ya doğru hafif rüzgar altında pedal basmaya devam etti. Parkur tam da bisikletçilerin arzu ettiği gibi ne sıcak ne soğuk bir ortamdaydı. Güneşli havada kısmen düz parkurda yarış mükemmel bir biçimde cereyan etmeye devam etti.

Tırmanış Primini De James Fouche Kazandı

Etabın 76.3 üçüncü kilometresi geride kalırken üçüncü kategoriden tırmanış primi gerçekleşti. Yeşil mayoyu alan Wiggins Lecol takımından James Fouche bu kapıyı geçen ilk sporcu oldu. Statü gereği turuncu renkli tırmanış mayosunu Antalya – Kemer - Antalya etabında James Fouche giyecek. Yeşil mayo ise bir önceki prim kapısının ikincisi Club De La Defense takımından Jeremy Morel giyecek. Tırmanış etabının ikinciliğini ise Tirol KTM takımından Georg Zimmermann kazandı. Üçüncülüğü de CCC Development takımından Szymon Tracz elde etti.


Tour of Antalya’nın ilk etabının son prim kapısında da sürpriz olmadı. Köprülü Kanyon’un startından itibaren Antalya’ya gelene kadar iki prim kapısını birinci geçerek tamamlayan James Fouche 94. kilometredeki sprint kapısını da ilk geçen sporcu oldu. Bu bisikletçiyi Corendon Circus takımından Dries De Bondt takip etti. Üçüncülüğü de Akros Tromüs’den Timo Guller elde etti.

Bu sonuçlara göre yarınki Antalya – Kemer – Antalya etabında genel ferdi klasman birinciliği formasını, Corendon Circus takımından Mathieu Van Der Poel giyecek. Van Der Poel ayrıca sprint mayosunun da sahibi olduğu için bu mayoyu etap ikincisi Adria Mobil takımından Dusan Rabovic giymeye hak kazanacak.

Etap Sonuçları 


Bisikletçiler finişe beklendiği gibi toplu halde girdiler. Geleceğin yıldızı gözüyle bakılan Corendon Circus takımının 20 yaşındaki bisikletçisi Mathieu Van Der Poel beyaz çizgiyi 3.26,45 ile ilk geçen sporcu oldu. İkinciliği Adria Mobil takımından Dusan Rajovic, üçüncülüğü de Monkey Town A Block CT takımından Bas Van Der Kooij tekerlek farkıyla aldı.

Ödül Dağılımı

Tour of Antalya’nın sona eren Köprülü Kanyon - Antalya etabında dereceye giren sporcuların ödülleri düzenlenen törenle verildi. Birinci gelen Corendon Circus takımından Mathieu Van Der Poel, Dusan Rajovic ve Bas Van Der Kooij’in ödüllerini Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı takdim etti.


Antik Kentler mayosunu (Yeşil Mayo – AG Tohum sponsorluğunda) ilk etapta kazanan James Fouche’ye ödülünü Gençlik Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu verdi.

Dağların Kralı tırmanış mayosunu (Turuncu mayo Corendon Airlines sponsorluğunda) James Fouche’ye Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan takdim etti.

Genel Ferdi Klasman Birincisi (Magenta – Akra-Barut Hotels sponsorluğunda) mayosunu ise Antalya Valisi Münir Karaloğlu giydirdi.


Sprint mayosunu giymeye (Sarı Mayo – Diana Travel sponsorluğunda ) hak kazanan Belçikalı bisikletçi Mathieu Van Der Poel’in ödülünü ve mayosunu Akra Barut Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut takdim etti.

Tour Of Antalya’nın ikinci etabı yarın saat 10.30’da verilecek start ile koşulacak. Bisikletçiler 111 kilometrelik Antalya – Kemer – Antalya etabında kıyasıya bir mücadele verecek.

 762 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!