Antalya'da Mutlaka Denemeniz Gereken 7 Sokak Lezzeti

Şehrini Tanı20 Ağustos 2018
11.3B OKUNMA
Paylaş

Sokağın lezzetleri, akşam eğlencesinde ya da öğle arasında oldukça lezzetli ve çeşitli kurtarıcı yemekler. Hem bizim mutfağımızda hem de dünya mutfağında enfes sokak lezzetleri var hadi gelin göz atalım. 
 

1- İzmir'den Midye Dolma

3-5 tane yiyince doyulacak bir lezzet değil. Akşam tezgahına usulca yanaşılır 20-30-40 derken limonu sıktıkça sayısını bilmeden yediğimiz efsane lezzet.
 

2- Mersin Tantuni

İncecik lavaş ekmeğinin arasında bol sosuyla gizlenmiş bir lezzet. Damakta yarattığı lezzet çok başka, yediğinizde bir tane, bir tane daha yemek isteyeceğiz özel bir lezzet. 
 

3- Ortaköy Kumpiri

Tereyağı ve enfes kaşar özel fırında pişmiş patatesin içinde ahenkle karışınca kumpirin temeli hazırlanmış oluyor. Sonra üzerine isteğe göre onlarca çeşit meze ekleyebilirsiniz. Bizim favorimiz siyah zeytin, rus salatası, turşu, mısır. Şu fotoğrafına bakar mısınız? Harika değil mi? 

4- Japonya’dan Suşi

Bir Japon mutfağı yemeği. Öncelikle doğru bilinen bir yanlışı düzeltelim sushi çiğ balık demek değil. Özel bir pirincin bir çok defa yıkanarak, pirinç sirkesi ile hazırlanmış olan yemeklerin genel adıdır. Vejetaryenler için vazgeçilmez bir lezzet. 
 

5- Belçika'dan Waffle

Çikolatası ile meşhur Belçikalıların ‘Brüksel usulü’ diye adlandırıp dünyaya armağan ettiği hamur işi tatlı. Eritilmiş çikolata, karamel, krema ve meyvelerden oluşan tadına doyulmaz bir sokak lezzeti. 
 

6- Meksika'dan Nachos

Totopo ekmeleri ya da bilinen adı ile tortilla cipsleri üzerine peynir sosun eritilmesi ile hazırlanan Kuzey Meksika kökenli bir sokak lezzeti. Özellikle yoğun baharatlı tatları sevenlerin bayılacağı bir lezzet. 
 

7- Hindistan'dan Jalebi

Tatlı severlerin bayılacağı bir Hint mutfağı tatlısı Jalebi. Özel aroması ve şerbeti bağımlılık yaratabilir dikkat. 
 

Tüm bu lezzetler 7-8-9 Eylül’de Antalya'da Uluslararası Sokak Lezzetleri Festivali’nde!

Uluslararası Sokak Lezzetleri Festivali Dünya mutfaklarının buluştuğu bir lezzet festivalidir.7 – 8 – 9 Eylül tarihlerinde Antalya’da 5M Migros Alışveriş Merkezi karşısındaki Aktur Park’ın yanında 3 gün düzenlenecek festival saat 12:00 – 23:00 arası ziyaretçilere açık olacaktır. Yaklaşık 10.000 m2 alan üzerine kurulacak olup, dünyadan 15 ülke ve Türkiye’den yaklaşık 200 farklı lezzet ile ülkelerine ve şehirlerine özgü sokak lezzetlerini Antalyalılarla buluşturacaktır. Simge Sağın, Eypio, Burak King gibi ünlü sanatçıların sahne alacağı festivalin biletleri Mobilet.com‘dan satın alınabilir. 

Detaylı bilgi www.sokaklezzetlerifest.com‘da.
Bilet satın almak için: https://www.mobilet.com/event/uluslararasi-sokak-lezzetleri-festivali-2095-524d 


 

11.3B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!