Antalya'nın En İyi 7 Et Lokantası

Şehrini Tanı06 Kasım 2018
607 OKUNMA
Paylaş

Antalya'nın en iyi et lokantaları

7- B12 Steak & Kasap

Kısa sürede Antalya’nın popüler lezzet duraklarından olan B12; ‘Vitamini lezzete dönüştürüyoruz.’ Mottosuyla yola çıkıyor. Dillere destan Akdeniz manzarasıyla ilgi uyandıran B12’de etlerin tecrübeli kasap Kasap Ali’den alınıyor olmasıyla da kendini ‘kaliteli’ olarak konumlandırmakta haklı görünüyor.

Adres: Çağlayan Mahallesi, Irmak Apartmanı, Fener Cd. No:52/A, 07160 Muratpaşa/Antalya

Telefon: 0242 3391010

 

2- Turgay Et Lokantası

Arjantin ve Amerikan mutfaklarına has pişirme tekniklerinin ustalıkla birleştirildiği Turgay Et Lokantası farklı bir konsept yaratma hayaliyle çıktı yola. Babadan oğula geçen ustalıkla yoluna devam eden Turgay Et Lokantası, bugün Antalya'da lokum gibi bir et yemek isteyen herkesin ortak noktası oldu.

3- Sıralı Kebap

Güney Doğu'nun tüm lezzetlerini ortak bir dile dönüştüren Sıralı Kebap damak tadına verdiği değer ve kaliteli hizmet politikasıyla Antalya'da sizleri bekliyor. Kısa bir süre önce açılan Sıralı Kebap adana dolamasını Antalyalıların diline doladı bile.

4- My Steakhouse

"Eti sizin için dinlendiriyoruz" anlayışıyla yola çıkan My Steakhouse özel bir sistemle etleri 28 gün dinlendirerek en lezzetli deneyimleri yaşamanız için enfes sunumlarıyla misafirlerini bekliyor.

4- 7 Mehmet

Babasını kaybettikten sonra ailesine bakmak için daha çocuk yaşta bu işe girişen Mehmet Akdağ, tohumdan yetişen bir ustadır. Küçükken yaşadığı bir talihsizlik sonucu alnında 7 rakamı şeklinde bir yara oluşmuş ve o günden sonra herkes ona 7 Mehmet olarak seslenmiş. Restoranın adı buradan geliyor. 1940’lı yıllarda ilk dumanı tütmeye başlayan 7 Mehmet Restoran’ın lezzeti hala ilk günkü gibi, tadılmayı bekliyor.

6- Konyaaltı Et

Doğaya zarar vermemek için ağaçları kesmeyip dekorasyonunu ağaçlara göre uyarlamıştır Konyaaltı Et. Himalaya tuzunun Arjantin etleri, pirzola ile muhteşem uyumu ise denemeniz gereken lezzetlerinin en başında geliyor. Kısa zamanda en kaliteli şaraplarıyla sevenlerinin vazgeçilmezi olacağa benziyor.


 

7-Günaydın Et Lokantası

Küçük bir kasap dükkanı ile yola çıkan Günaydın Et Lokantası şu an 36 şube ve 1 merkez ile 'Et Bizim İşimiz' diyerek sektöründe koşarak ilerliyor. Et ile birlikte kullanılan malzemelerin her biri özenle seçilmiş olan üreticiler tarafından temin edildiğinden özgünlüğünü korumaktadır. Kalite ve lezzet konusunda rakip tanımayan Günaydın, lezzetin keyfini doruğa taşımaktadır.

  

607 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

İlgili İçerikler

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!