Expo 2016 Antalya'ya Gitmek İçin 7 Neden

Şehrini Tanı26 Ocak 2023
13B OKUNMA
Paylaş

2011’den beri süren hasret bitti ve Antalya’da Expo 2016 açıldı. Antalya’nın ve Türkiye’nin ilk Expo’su. Dünyanın olimpiyatlardan sonraki en büyük ikinci organizasyonu. Bu durumlar bile Expo'yu gidip gezmek için yeterli bir sebep olsa da Expo’da görülecek ve keşfedilecek o kadar çok yer var ki listeye sığdıramadık. İşte en öne çıkan 7 Expo durağı.   

1- Tematik Bahçeleri

Expo alanında kendinizi doğanın kollarına bırakacağınız Osmanlı Bahçesi’nden, Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi’ne; Geofit Bitkiler Bahçesi’nden, Sucul Bitkiler Bahçesi’ne onlarca tematik nokta bulunuyor. Bazı bitkileri gerçekten hiç görmemiş olabilirsiniz ve bu büyülü ütopyayı kaçırmak istemezsiniz. Gördüğünüz her çiçeğin kokusu sizi cezvedecek ve kokular arası yolculuğa çıkacaksınız. 

 

2- EXPO Kulesi ve EXPO Tepesi

Hep adını duyduğumuz ve eşi benzeri olmayan o görkemli yapı, Expo’nun simgesi olan Expo Kulesi her anlamıyla görenleri kendine hayran bırakacak bir dizayna sahip. 17 kat yüksekliği ve gezi, yeme, içme, hediyelik eşya alanları ile tekrar tekrar görüp, en üst noktasına çıkıp, tüm Expo alanını saatlerce seyretmek isteyeceğiniz yer. Expo Kulesi’nden sonra sergi alanını izleyebileceğiniz en yüksek 2. nokta ise Expo Tepesi. Toros Dağları ormanlarına göre yapay olarak şekillendirilen tepe, doğal güzelliği ve özel çiçekleriyle tam seyirlik.

3- Türkiye'nin İlk Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi

Tarım ve Biyoçeşililik Müzesi'nde 12 bin 500 yıldır tarımın yapıldığı topraklardan günümüze tarihi bir yolculuk yapacak, geçmişten günümüze tüm tarım araçlarını yakından tanıyacaksınız. Üstelik Türk tarımı bu müzede hem görsel hem de işitsel araçlarla desteklenip anlatılıyor.

4- Torku Çocuk Adası

İşte çocuklarınızın çıkmak istemeyeceği bir alan daha. Görkemli yapısı, atölyeleri ve her gün dopdolu etkinlikleriyle Torku Çocuk Adası tüm çocukları hem eğitirken hem de eğlendiriyor. Şimdi sıra Çocuk Adası’nda yapılacak aktivitelerden bazıları:

- Bitki Labirenti

- Eğitim Hayal Yolu

- Neşeli Çiftlik

- Yer Altı Kaynakları

5- Ülke Bahçeleri

Expo’ya 50’nin üzerinde yabancı ülke kendi bahçeleriyle katılıyor. İtalya Bahçesi, Çin Bahçesi, Katar Çöl Gülü Bahçesi ve niceleri. Bu bahçeleri gezerek her ülkenin kültürü hakkında bilgi sahibi olup, doğaya kattıkları güzelliklerle tanışabilirsiniz.

 

6- Bitki Heykeller

Bu heykeller çok farklı! Mozaikültür olarak adlandırılan Bitki Heykelleri pirinç ekiminden ağaç dikmeye kadar birçok farklı forma bürünmüş haliyle bizi selamlıyor. 10 mahalleden oluşan Bitki Heykelleri Alanı'nda bulunan her mahalle bir kıtayı resmediyor. Tüm heykellerle fotoğraf çekilmeye çalışırken şarjınız bitebilir, dikkat powerbank'lerinizi yanınıza almayı unutmayın!

7- THY Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi

Çocuklarınız uzaya yolculuk yapıp gezegenleri keşfederken gerçekten çok eğlenecek. Eğitici etkinlikleriyle Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde çocuklarınızı bilimle tanıştırın. 3 kattan oluşan merkezin 1. Katı Temel Bilimler Sergisi, 2. Katı Temalı Sergiler, 3.Katı ise uzay oyuncakları ve Dinopark’ı içinde barındırıyor.

 

13B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

İlgili İçerikler

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!