7 Maddede Konyaaltı-Lara Karşılaştırması

Şehrini Tanı15 Mart 2021
24.1B OKUNMA
Paylaş

Eveeet. Sıra geldi Antalya’nın Asya-Avrupa yakaları arasındaki büyük ikilemi çözmeye. Her iki tarafın da “Yok yaa teeee orası, boş ver kanka gel bizim burada takılalım” cümleleriyle gitmeyi reddettiği iki ayrı yaka. Evet arada bir köprü yok ama olsaymış da yadırgamazmışız.

Peki çok uzatmadan incelemeye başlayalım; Lara mı? Konyaaltı mı?

1- İlk Değerlendirilmesi Gereken Konu Tabii ki Deniz

Lara sahili: Kleopatra Plajı’ndan hiç de geri kalmayacak güzellikte incecik kumuyla, denizde kumu severlerin gönlünde taht kurmuştur. Tabii eve gidince üzerinizde getirdiğiniz 1 kg kumla kendinize küçük bir sahil de kurabilirsiniz o ayrı.

Konyaaltı Sahili: Konyaaltı Sahili ise hem denize gireyim hem de şehirden ayrılmayayım diyenlerin yıllardır bir numarası. Evet taşlıktır ama biraz açılırsanız denizin taşlık ya da kumlu olmasını önemsemezsiniz. O kadar temiz ve berrak bir suya sahiptir ki, dünyaca tanınmasını doğal karşılarsınız.

2- Nerede Buluşacağız?

Lara: Nerde buluşuyoruz sorusunun net cevabıdır; Dedeman Starbucks. Lara semtinin ortasıdır, buluşulup birer kahve içilirken planlar yapılır.

Konyaaltı: “Ay şöyle ferah ferah oturalım” cümlesini kuracaksanız eğer Antalya’da akla gelen ilk yer Konyaaltı Kent Meydanı’dır. Birçok kafeyi barındıran meydanda; ister saatlerce oturup sohbetinizi edebilir, isterseniz bir kahve içip arka tarafında kalan mekanlara geçebilirsiniz.

3- Alışveriş Deyince Akla Hemen Onun Adı Gelir!

Lara: Evet Shemall ve Laura’da Lara’nın en önemli simgelerinden birisidir. Fakat Terracity kalbimizin baş tacıdır. Çünkü aradığımız-aramadığımız her türlü marka içeride bizi bekliyor.

Konyaaltı: Antalya’nın en köklü alışveriş merkezi olan Migros AVM gerek Konyaaltı’nda yaşayanların gerekse Antalya’nın diğer kesimlerinde yaşayan herkesin gözdesi.

4- Akdenizliler Olarak Sağlıklı Yaşamayı Seviyoruz

Lara: “Bakın yürüyüş yapalım yorulursak da şuradaki bir mekana otururuz” diye arkadaşlarınızı kandırmaya çalışıyorsanız, Lara’daki adresiniz Eski Lara Yürüyüş Yolu olmalı.

Konyaaltı: Konyaaltı, Antalya’nın merkez ilçelerinden biri olduğu için Lara’dan daha geniş doğal olarak. Konyaaltı’nda yürüyüş yapmayı seçenler ya Varyant’tan inip Beachpark boyunca yürür ve çayını kahvesini içer ya da Konyaaltı Sahili yürüyüş yolunu tercih eder, uzun yürüyüşün ardından soluğu Konyaaltı Kent Meydanı’nda alır.

5- Peki ya Eğlence?

Lara: Beyaz Dünya’nın altındaki meyhaneler sokağı, Jolly Joker, Black ve Soho Club. Lara’da eğlence için alternatif çok...

Konyaaltı: Yılların eskitemediği Irish Pub, canlı müzik akşamları ile ünlü Cemil, özgün müzik için Nobel ya da fasıl keyfi için Kalender Meyhanesi. Konyaaltı’nda da eğlence için seçenekler fena değil.

6- Keyfine Düşkün Olanları Unutmayalım

Lara: Deniz-kum-güneş üçlemesine bir de ormanı ekleyelim dediğimizde aklımıza ilk Lara Piknik Alanı geliyor. Mangalınızı yakın, denize girin, yürüyüşünüzü yapın. Antalya’da yaşamanın tadını çıkarın.

Konyaaltı: Mangal keyfi yapalım deyince ilk akla gelen yer Sarısu Halk Plajı. Mangalını yak, hamağını kur, hafta sonunun keyfini çıkar... Hem ormanın içinde hem de denize yakın. İster ip atlayın ister top oynayın.

Mangalları söndürmeyi unutmuyoruz.

7- Kültür - Sanat

Lara: Konyaaltı kadar komplike kültür-sanat merkezleri olmasa da, Muratpaşa Belediyesi bu konuda oldukça cömert ve kendi salonunu her zaman kültür-sanat etkinlikleri için açıyor. Ayrıca Lara çok yakında dillere destan bir opera binasına da kavuşacak. Bir de Lara ve Konyaaltı'nın tam ortasında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın hayata geçirdiği Antalya Kültür Sanat (AKS) varki, birçok sergiye ev sahipliği yapmasının yanısıra sanat merkezinde önemli kültür sanat etkinlikleri gerçekleşiyor.

Konyaaltı: Bu konuda Konyaaltı yıllardır üstünlüğünü koruyor. Şehirdeki en önemli kültür sanat etkinliklerine Konyaaltı ilçesindeki Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu, Cam Piramit ve AKM ev sahipliği yapıyor. Üstüne Konyaaltı Belediyesi geçtiğimiz yıl Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’ni hizmete açtı ve tüm özel oyunlar bu merkezde sahneleniyor. İşin açığı, kültür sanat konusunda şampiyon Konyaaltı.

Peki ya siz hangi yakadansınız? Yorum olarak bizimle paylaşın.

24.1B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

İlgili İçerikler

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!