Kaş'ta Mutlaka Görmeniz Gereken 7 Koy

Şehrini Tanı30 Haziran 2020
34.1B OKUNMA
Paylaş

Kaş için açık hava müzesi dersek yalan olmaz. Özellikle Lykia dönemine ait tarihi eserleri bulabileceğiniz denizi ve doğasına hayran kalacaksınız. Kaş’ta sadece tekne turları ile gidebileceğiniz tarihi ve doğal güzellikleri barından 7 koyu sizler için listeledik. 

1. Kekova

Dolichiste 2. Yüzyılda deprem sebebi ile sular altına gömülmüş tarihi bir kent. Yüzmenin ve dalmanın yasak olduğu bu koyda sadece teknelerden bakabilirsiniz. Antik döneme ait evlerin yarısının sulara gömüldüğünü ve merdivenlerin denize indiğini görebilirsiniz.

2. Hidayet Koyu

Zeytin ağaçları ile kaplı bu koyda yüzerken size caretta carettalar eşlik ediyor. Akdeniz’in mavisi ve yeşilinin keyfini çıkaracağız bu koya ulaşmak için Kaş Limanı’ndan kalkan teknelere önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Unutmamanız gereken bir ayrıntı ise; burada sadece bir tesis var ve bu yüzden sadece belirli sayıda ziyaretçi kabul ediliyor. Kaş merkezde kalmak istemezseniz koyda bulanan tesiste konaklama şansınız da var.

3. Üçağız Köyü

Lykia uygarlığının denizin altında kalmış, başını dik tutan kral mezarları ve o döneme ait yerleşim kalıntılarından günümüze ışık tutan eşsiz denizi ile sizi kendine hayran bırakacağına eminiz. 

4. Kaleköy (Simena)

Kekova adasının tam karşısında 1. Derece antik kent olan Simena koyu sizi karşılıyor. Lykia döneminde Akdeniz’in şiddetli dalgalarına karşın denizcileri koruyan Akdeniz’in güvenli alanlarından biri KaleKöy. Kaleköy ile Üçağız arasında özellikle lahitler için taşocağı olarak kullanılmış küçük adacıklar (Kaptan adası, Papaz Adası, Kurşun Adası) arasından kıyıya doğru su altında kalmış yol ve rıhtım kalıntılarını izlemek mümkün. Sahilden dik bir patika ile soluğunuzu kesen merdivenler ve yer yer antik basamaklar yardımıyla kaleye ulaşabilirsiniz. Müze Kart ile giriş ücretsiz.

5. Karalos (Salyangoz) Koyu

Kekova adasının güneyinde dar bir boğazdan tekne ile geçip mavinin, belki de en güzel tonlarını barından bir havuzda yüzeceksiniz.  Cam gibi bir su dersek abartmış olmayız. Koy adını gerçekten salyangoz şeklinde oluşundan alıyor. Koyun ağız kısmından tekne ile giriş yaptıktan sonra sona ulaşmak için sürekli manevra yapmanız gerekiyor.

6. Limanağzı

Lykia döneminde doğal liman olarak kullanılmış Kaş’tan 5 mil uzakta sadece deniz yolu ile ulaşılabilen huzur dolu bir koy. 

7. Aperlae Koyu

Kekova ve Kaş arasında doğal bir körfez. Lykia döneminde kurulmasına rağmen Roma dönemine ait eserleri de görebilirsiniz.

 

34.1B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

İlgili İçerikler

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!